bugün

istanbul fatih fevzipaşa caddesi boyunca bütün çalışanları ve müşterileri kadınlar olan tesettür giyim mağazalarının kapalı ve kapılarında göze sokarcasına büyük yazılarla cuma namazı vakti dolayısıyla kapalıyız yazması durumudur. sen kadın mağazasısın la sen niye kapanıyon. yoldan geçen cuna namazına gitmemiş veya gidememiş erkekleri utandırmak mı yoksa niyetin. eğer öyleyse evet utandım ama harbiden bilmiyodum bugünün cuma olduğunu. ya da belki bi gösteriş sadece. neyse çok saçma bence belirtmek istedim sadece.
iş yeri sahibinin, cuma namazı vakti kazanılan paranın haram olduğuna inandığı için kapalıdır. detaylar için cuma suresi 9. ayet'e bakınız.
ey âmenû olanlar (ölmeden önce allah'a ulaşmayı dileyenler)! cuma günü namaza nida olunduğu zaman (çağrıldığınız zaman) hemen allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. işte bu, sizin için daha hayırlıdır, keşke bilseniz. cuma suresi-9 ayeti sebebiyle kapanır cevabı verilesi başlık.
ihtiyaç üzerine edit: farz ibadette riya olmaz.
cuma vakti alışveriş yapmanın mekruh olduğunu bile esnaf davranışı.
Müslümanlığın gösterişi körükleyen bi din olması ve mahalle baskısının yoğun olması sebebiyle.
ayetten de haberdar olarak yazdım bunları bütün çalışanları ve müşterileri kadın bu mağazaların. tamam hadi kapattınız bu gösterişli büyük yazılar şart mı neden bu kadar göze sokma çabası. hepimiz müslümanız elhamdülillah bütün gereklerini yerine getiremesek de.