bugün

Ya bir de Stephen King kılığı falan diye espri yapıyor.

Hiç mi düşünmüyorsun ya.

insan alır eline kebabı olmadı 2 kutu pizza.
Güvenliğe"abi çoh güzel kebap getirmişem." Falan de girersin işte.

Bir soru.
Cern'den davet almis birisi olarak:

Cern'in yaz okulu tarzi programlari var, Fakultenizde onceden CERN ile alakasi olmus bir hocaniz varsa, onunla ilgili bu konuyu daha detayli konusabilirsiniz. (Ya da genel olarak universitenizde) Bu yaz okulu programlari universite basarisindan ziyade kisisel basariya, birisinin sizi onermesi gibi durumlara daha cok bagli. Oncelikle Cern'den bu tarz bir davet almak istyorsaniz, Universitede olmaniz lazim.

Cern'in her ulkeye belli sayida yaptigi bir davet sayisi var, bu sayi hindistana baya fazla mesela. Turkiye'ye ne kadar bilmiyorum, ama 100'u gecmez. Bu davetleri CERN pek de bir sey bekleyerek yapmiyor. CERNin daveti suresi boyunca da CERN hic bir seyinizi karsilamiyor.

Ozellikle belli bolumlerdeki kisileri seciyorlar bazen, Elektrik elektronik muhendisligi, makine muhendisligi, fizik bolumu vb. gibi. Fizik bolumundeyken davet almak istiyorsaniz isiniz biraz zor cunku Turkiyedeki fizik bolumlerine pek onem verilmiyor.

Cern'de calisan bir hocaniz varsa sizi onerebilir, bunun cok buyuk bir yardimi var. Ayni zamanda sinif fark etmeksizin, sizin adiniz oldugu bir arastirma varsa, bu olanaklar daha cok artiyor.

Cern'in davetleri siz ister gidin ister gitmeyin umursanmadan yapiliyor, ve 100 davet varsa 90i gitmedi diye yeniden davet etme gibi bir sey yapmiyorlar. Ayni zamanda, bu 100 davet ettikleri kisiden bazilari programa uygun cikmayabiliyor. (Yuksek lisans olmamasi, doktora olmamasi, cern'in istegine bagli olmak uzere) ve bunlar yok diye CERN onlarin yerine baskasini almiyor.

Bu bahsettigimiz uygun gorulmeyen kisiler, Cern'in yaz okulu sureci icinde Cern'i ziyaret etme hakki, hocalarla tanisma hakki, ve cern'in istedigi proseduru tamamladiginda tekrar basvurma hakki kazaniyor. Bu basvuru o x zamaninda tekrar degerlendiriliyor.

Yaz okulu programlari disinda, cern'de calisabilmek veya gidebilmek icin ufak tefek olasiliklar var, ama bu en acigi. Bu yaz okulu dedigim sey de tam olarak bir yaz okulu degil aslinda. " Summer-program" diye adlandirip gecmisler sitelerinde.

Bu ufak tefek olasiliklara pek kafa yormamanizi oneririm, zaten bunlar pek bir ise yaramiyor. Fakat bu yaz programi ile giderseniz daha sonradan Cern'le baska seyler yapma imkanlariniz dogabiliyor.

Cern'e bizzat basvuru yapmak isteyen birinin cok guclu bir sicim teorisi arkaplani, cern'in su aralar pek bir sevdigi super virasoro cebiri bilgisi, lie algebralarda genel bir uzmanlik, kuantum mekanigi uzerine bir lisans tarzi seylerle yapilabilir. Bunun gibi bir suru sey var, ama tek bir tanesi yeterli olmayacaktir.

Bir alternatif yol olarak MIT'e gitmek daha basit gorunuyor gercekten.
birincisi hadron çarpıştırıcı logar değildir öyle arka kapıdan falan girmeler olmaz.
ikincisi tek seferlik giriş için bu tür işlere gerek yok, okul gezisi ile de gidebilirsiniz.
üçüncüsü hala bu entryyi okuyorsan senden bi cacık olmaz, git civciv neyim besle.
damsız girilmez.
yks'de ilk yirmi bine girmek lazım.
cern'de neler döndüğünü merak eden her insanın sorabileceği bir soru. tabii ki önceliğimiz efendice bir yol denemek olacak. bu yüzden stephen hawking maskesi giyip tekerlekli ve bilgisayarlı bir sandalye ile giderek o olduğumuzu söyleyip giriş izni istiyoruz. hala ölmediğimizi ve bizi kaçırarak yer altında dondurduklarını ve oradan zar zor kurtulduğumuzu da ekliyoruz. izin verirlerse devam. zaten buradan sonra bir sıkıntı yok. fazla konuşmayacağız çünkü, durumunuzu biliyorlar. hem ne saçmalasak bize "bu adamçok zeki, ne diyorsa bir bildiği vardır" gözüyle bakacakları için sıkıntı olmaz. eğer şüphelenirlerse, arka bahçeden dolaşılıp bütün kapıları tek tek yokluyoruz. yine giremezsek, orada bir yerde protonların çarpıştırıldığı tünele açılan bir rögar kapağı olması lazım bak. buradan sonra sandalyeden inip gitmemiz gerek. ben buraya kadar gelip kapaktan içeri girmedim. şimdi gireriz nereye çıkacağımız da belli değil dedim çünkü. makineyi de çalıştırabilirlerdi hem. bir gizemi aydınlatmak uğruna tünelde götüm parçalanarak ölmek istemedim açıkçası. ama sonradan buranın haritasını çıkarttım. buradan aleti çalıştırmadıkları zamanı sana söyleyeceğim, o anda girmeyi dene. tünellerden biri çay ocağına gidiyor olması lazım. içeri girince sürüne sürüne ilerleyerek küle dönüşmeden hemen oranın çaycısını bulup kafasına vurup bayıltarak onun yerine geç.

başarınca bana haber ver. ben de arkandan geleceğim. kolay gelsin.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar