bugün

hristiyan kültüründe ruhlar tarafından görülmemek için olduğuna inanılır.
islamiyette yeri yoktur.
hurafedir.

edit: neden eksilendiği anlaşılamayan entryler.
gerekli bir durumdur. ölen kişi için tek renk, tek vücut olmak anlamına gelir. ha rengin siyah olması zannımca şart değildir. hepsi yeşil giysin, ya da kırmızı giysin. tek renk olarak gözüksün amaç budur. renk araçtır.
isteyen istediğini giyer. Cenazede şu giyilir bu giyilmez diye bir kural yoktur. Kimine göre merhumun ardından matem için siyah giyilmesi gerekirken, kimine göre merhumun son yolculuğunda ruhunu şad etmek için rengarek giyilmesi gerekir. işin geyiği için (bkz: rayban sponsorluğundaki cenazeler)
Siyah, karanlığın, bilinmezliğin,korkunun rengidir. Cenazeye giderken siyah giyinmenin asıl nedeni hristiyanlar ikinci nedeni de bilinçaltımızdır.
yaptığı her şeyde "bi bakayım hristiyan kültüründe var mı bu, varsa yapmam" yaklaşımında olanların yaptığından daha mantıklı bir şeydir. kasmayın bu kadar.
bal gibi batı özentiliğidir.
dışarının tepkisine bakıldığında yapılıyorsa acayip anlamsızdır. hatta bence gereksizdir siyah giyinmek. yani formalitedense. ama başıma geldiği için biliyorum. o anda dolabı açtığınızda diğer renklere göz ucuyla bile bakmıyorsunuz. zaten direk siyah geliyor ele. yani kasıtlı bir şekilde; cenaze mi? o zaman siyah giyinmelidir anlayışına kesinkes katılmıyorum.
bu mantıkla bakarsak bütün rock konserleri cenaze merasimi niteliğindedir.
cenazesine gidilen insanın yasını tuttuğuna işaret eden batı özentisi tavırdır.
hristiyan geleneği olduğu aşikardır. hristiyan kişiler en doğrusunu bilirler.
cenaze törenine beyaz giyinmiş olarak katılmaktan iyidir.*.
Yanlis kurulmus bir cumledir.
batı kültürü olup olmaması önemli değildir. törende dikkat çekmemek için ve üzgün olduğunu belirtmek için siyah giyilir.
Yanlış değildir. Ama hristiyanlardan gelme bir özentidir. Ve bunun doğruluğunu, hristiyanlardan geldiğini kabullenmeyip normal gibi karşılayıp üstüne üstlük bir de bunu söyleyenlere karşı çıkılması ayıptır, öküzlüktür, öküzlüğün daniskasıdır.
(bkz: acımız büyük acun kutumda büyük hissediyorum)