bugün

cem toker mart 2024'de halifelik için referandum yapılacağını iddia etmiş.

https://www.odatv4.com/video-haber/8F9AB

https://eksisozluk1923.co...in-ilan-edilmesi--5364429
Haha * ilk siktiri suudiler çeker...
Mısır vs daşşak geçer.
Ayasofya açmaya benzemez o iş.
ben konuya bürokratik bir gözle bakacağım, yani teamüller açısından..
- halifelik getirilebilir mi? teknik olarak mümkündür..
- getirilir mi? getirilmez çünkü halifelik, "biat" demektir.. yani devletin memuru değil, islam ülkelerinin veya en azından belli bir mezhebindeki ekseri ümmetin, halifeliğin yüksek egemenliğini tanıması ile olur. biz şimdi sünni islam halifeliğini getirdiğimizi düşünelim, yani klasik abbasi halifeliğini.. buna kim biat edecek? hiç kimse.. eşittir, gelmez..
- başka bir husus daha var.. biz halifeliği kaldırırken, atatürk dönemindeki saltanat ve halife taraftarı, ilk meclisin kahraman paşaları (rauf orbay, ali fuat cebesoy, kazım karabekir ve diğerleri) şöyle bir düşünceye sahipti: (ekim devrim'nde romanov hanedanı'na ne olduğunu pek güzel gördük; çok şükür ki, bizimkilerin cebinde parayla yurtdışına çıkmasına izin veriliyor... saltanat kalksın ama halifelik sürsün.. halifelik zaten, bir saltana üyesinde.. oradan da bir tornistan çıkar.. nereye geliyorum: sen halifeliği getirdin, kimi halife yapacaksın? halife abdülmecit bir saltanat mensubu ve ailesi hala ayakta.. osmanlı hanedan reisi de mevcut.. sen bu sülaleden bir ekber evladı halife yapmaya kalkarsan, dünyada az buçuk bir karşılık bulabilir, çünkü bu aile hudut dışına çıkarıldığında afganistan'dan mısır'a kadar kuvvetli akrabalık bağları tesis etti.. tamam da; türkiye'de hdp başını biraz kaldırmaya kalktığı an türk milleti dedi ki, bir dur sen.. sen fazla bir kıpırdanın, benim bir hayat tarzım var, bu ülke insanı iç ve dış güvenliğini her şeyin üzerinde tutuyor. sen halifeliğin h'sini ağzına aldığın anda bu refleks bu sefer de, bir tahtırevalli gibi karşı tarafı yükseltir.
- yani bence iktidar, senetli imzalı bir biçimde % 10 oya nasıl düşebilirim diye yol arıyorsa, bunu referanduma getirmesi yeterlidir.
evet böyle bir referandum yapar ama orta doğu ve kuzey afrika ülkeleri daşşak geçerler. şu an suudi arabistan bile kafa yapısı olarak bizden daha ileride. hatta bakın görün üç dört nesil sonra şimdiki gerici yasalar bile kökten kaldırılacak. bizim beyaz türkler de arap devletlerini eleştirmeye devam etsinler. * adamlar şu durumda kafa olarak bizden daha sekülerler lan.