bugün

her zaman söylenilen yöntem. çekingenseniz ve toplum içinde konuşmaktan korkuyorsanız bu korkuyu yenmenin en güzel yolu kesinlikle ve kesinlikle tanımadığınız insanlara selam vermektir. her gün gördüğünüz, iş yerinde karşılaştığınız, sabah durakta karşılaştığınız insanlarla selamlaşın. kesinlikle korkunuzu yendiğinizi farkedeceksiniz. sosyallik böyle başlar.
bir genç için ergenliğin geçmesini beklemektir. herkesin sizi izlediği düşüncesi kabuğunuza çekilmenize sebep olacaktır. ergenlikten sonra kendiliğinden ortadan kalkar bu olay, sokaktakilerle enseye parmak göte şaplak moduna girersiniz. ahaha bak yanlış söyledim, ense parmaklanır mı lan?

hala olmadıysa, ciddi derecede sorununuz yoksa ziktir edin. çekingenlik insanın yapısında olan doğal bir durumdur; hatta namusluluk duygusundan geldiği öne sürülür. ar diyoruz biz buna. ha siz birisi saati sorduğunda altınıza sıçıyorsanız, psikoloğa gitmenizde; çekindiğiniz şeylerin üzerine gidip yapmayı denemenizde fayda vardır.

sokaktan geçen taş gibi bağyana ıslık çalıp "saat kaç bacım?" diye sorabilirsiniz.

evet, müthiş faydası oluyor.

ben de yaşadım. herkesin beni izlediğini, her hareketimi gözlediğini düşündüğümden; yürürken götüm farklı bir şekil alırdı. sonra baktım çevremdekilere. yürürken bir insana sabitledim bakışlarımı. direklere vurdum, arabaların altında kaldım, taşa takılıp göt üstü oturdum, belediye çukuruna düştüm itfaiyeyle uğraştım. ama sabitledim. dedim, "ulan bu adama baktın baktın, ne oldu?"

hiçbi zik yok. rahatsız olmuyor arkadaş. sen de öyle bir insansın işte. git konuş, gez, neblim. insansın olm, kime ne lan? bir daha görmeyeceğin adamlar hepsi, sokakta rahat ol. çükünü açıp "dooorrr" diye ses çıkar, taramalı yap. yetişemediğin minibüsün arkasından orrozpu çocuğu diye bağır.

hayat güzel.
(bkz: içki içmek)
(bkz: altıncı nesil yazar)
paraları saçmayı tercih etmeyip*, içtimai hayatta rahat bir şekilde münasebetler kurabilmenin yegane düşmanı çekingenlik ve sosyal fobinin .mına koymak için uygulanabilecek her türlü yol.

merhaba, ben de bir sosyal fobiğim.