bugün

zonguldak'tan 4 ocak 1991 sabahı yola çıkan 100 bin civarı maden işçisi ve yakınlarının ankara'ya yürümesi eylemidir.

1990 yılı toplu iş sözleşmesi öncesi sendika ve hükümetin anlaşamaması sonucu grev kararı alınır. 30 kasım'da şemsi denizer ttk karadon müessesesi gelik işletmesi önünde ilk grev gömleğini giyer ve canlarım, ciğerlerim diyerek başladığı konuşmasıyla grevin startını verir. bunun karşılığı olarak hükûmet 3 aralık'ta lokavt kararını yürürlüğü koyar. 3 ocak tarihine gelindiğinde bir ayı aşkın süredir işçiler maaş alamamış bir kısmı da kovulmuştur; ancak yöre halkı ve işçilerin arasındaki dayanışma had safhadadır, grev devam eder ve o gün iş bırakma eylemi yapılır. sendika ve hükûmet arasındaki görüşmeler yine sonuç vermez. bunun üzerine 4 ocak'ta toplu halde ankara'ya gitme kararı alınır.
zonguldak'a girişler yasaklanır ve ankara'ya yola çıkmak için beklenen otobüsler şehre gelmez. bunun üzerine sabah saatlerinde şemsi denizer arabayla gidemiyoruz ama ayaklarımız var. yürüyeceğiz! diye açıklama yapar. yüz binlere varan insan herhangi bir karışıklık, kavga gürültü olmadan 5 ocak devreğe, 6 ocak mengene ulaşılır. yürüyüşün 3. gününde ankara asfaltına 8 km kala işçilerin yolu asker tarafından kesilir ve işçiler o geceyi açıkta geçirir. dördüncü gün e5'e çıkmak isteyen işçilerle çıkan arbedede bazı işçiler gözaltına alınır. yürüyüş 5.günde şemsi denizer'in yine canlarım, ciğerlerim diyerek başladığı konuşmayla son bulur ve geri dönüş kararı alınır.

konuyla alakalı birde komik ve ilginç hikâye dinledim eyleme katılanlardan. doğruluğu kesin olmamakla birlikte hikâye şöyle; gözaltına alınan işçiler için ankara'da mahkeme kurulur ve hakim, karşısına gelen işçiye sorar.

h: bu işaret ne anlama geliyor (zafer işaretini göstererek)
i: biz 2 milyon maaş istiyoruz, onun için öyle işaret yaptık.
hakim kendisiyle dalga geçtiğini düşünerek devam eder,
h: stalin, lenin kimdir bunlar tanıyor musun?
i: yok hakim bey ben hiç duymadım bunları bizim grupta değiller ama arkada çaycumalı arkadaşlar var onlar bilebilir, birde onlara sorun
h: götürün bunların hepsini bırakın

gözaltına alına 201 işçi serbest bırakılmıştır.
güncel Önemli Başlıklar