bugün

Nazım hikmet şiiri

Denizin üstünde ala bulut
yüzünde gümüş gemi
içinde sarı balık
dibinde mavi yosun
kıyıda bir çıplak adam
durmuş düşünür.

Bulut mu olsam,
gemi mi yoksa?
Balık mı olsam,
yosun mu yoksa?..
Ne o, ne o, ne o.
Deniz olunmalı, oğlum,
bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla.
rutkay aziz 6 Mayıs 2007 ' de deniz gezmiş icin televizyonda canlı okudugu şiirdir ayrıca.
aşk hikâyemde, sevdiceğimin beni derin düşüncelere gark ettirmek için kullandığından şüphelenmemle yer etmiş olan nâzım hikmet ran şiiri, zülfe livaneli bestesi.

deniz adındaki diğer aşık, benim açımdan ağyar olan kişiye bir gönderme içermekle birlikte; ilk kıt'ada yer alan kıyıdaki çıplak adamın da ben olduğunu sanmaktayım. neticede bu gönderme beni hüzne boğmaktadır.

http://www.youtube.com/watch?v=Y14PWW1I75Y

sen bulut oldun yârim. belli. ben sahilden izledim gidişini, bir yandan deniz'e göz ucumla bakarken. deniz'in bir şey yapmadan sevişini anlatırcasına o'nu isminin varlığına atayışının mantığına uydu o da..ve tepkisiz kaldı.

fırtınanı göster bana deniz!

sen bulut oldun yârim. belki, deniz'in olmaya gönül vermiştin. ama kıyıdaki bu çıplak adamın bakışlarından çekindin. iyi de yaptın. denize girer, denizi boğardım...boğar mıydım? boğulmak paha olmadı zaten, ancak deniz'i de boğmazdım vesselam. bilirim. boğmazdım.
nazım şiiridir ve zülfü livaneli ise güzel yorumlamıştır.
.
bulut mu olsam,
gemi mi yoksa?
balık mı olsam,
yosun mu yoksa?..
ne o, ne o, ne o.
deniz olunmalı, oğlum,
bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla...
Pasaportsuz, vizesiz özgürce seyahat etmek için bulut olabilirim. Ayrıca bir şiir.