bugün

Şu an 5000 puan düşüşte. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir rekora daha şahit olduk galiba.
arkadaşlar bu bir virus olabilir mi?

gayriresmi olarak türkiye cumhuriyeti finansal olarak çöküyor.
işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri 177.75 milyar dolar olan borsa.
iki gündür tatsız. dövizdeki görece düşüş nedeniyle yatırımcı satışa geçti ve dolara yöneldi diye düşünüyorum. şahsen ben öyle yaptım. yeşildeki hisselerin tamamını çıkardım. yüz bini geçmek için mantıklı bir motivasyon yok, aksine önümüzdeki aylar için endişe var.

bu arada kalkınmanın patlaması dehşet oldu. çok anlamlı bir grafik çizdi. keyifle izledim.
günü 92.692 ile kapattı. ama alım için biraz daha beklemek gerek diye düşünüyorum.
kısaca;

(bkz: bist)
hafiften bir iyileşme var.

kalkınma ikinci keriz toplama operasyonuna tavan yaparak başladı. bu nasıl bir kağıt, kimler alıyor anlayamadım.

görsel
ülke ekonomisindeki küçülme borsayı çok olumsuz etkiliyor. bir çok şirketin hisseleri olması gerekenin çok altında. bugün zor bela 94.570 kapattı. yabancılar korkarak yaklaşıyor. yerliler doları yada faizi bırakıp gelmek istemiyor. güven yok. ithalattaki ciddi düşüş merkezin elini güçlendirdi, dövizi çok rahat baskı altında tutuyor. seçimlere kadar anormal hareketlere asla izin vermeyeceği çok açık. bu süre içinde piyasa dengeye kavuşursa bist olumlu etkilenir ve 100k civarına yerleşebilir.
alman ve amerikan borsalarındaki ciddi düşüş bizi de kötü etkiliyor. lakin biz zaten dip seviyelerde gezdiğimiz için aşırı bir olumsuzluk beklemiyorum. daha somut yazmak gerekirse 17 ağustos çöküntüsünden daha derini olmayacak.
yakın dönem için hiç umut vermiyor. günü aşırı spekülatif kağıtlarda anormal riskler alarak geçiriyoruz.

(bkz: silkmeseler bari)
kapanış 95411. haftalar sonra biraz yeşillendik. 96'yı görürsek yarısını, 98'de tamamını boşaltacağım. olmazsa öylece kalsın. seçimlere kadar döviz piyasasında vakit geçirip, nisan'da durumlara göre yeniden takılırım.

trump deli dolu ama kafası çalışan bir piç. bizimkiler bik bik öterken adam iki twitle suriye'de kürdistan kurdu. piyasanın rahatlamasında bu olayın ciddi bir yeri var.

vatandaş ekonomik olarak ezilse de seçimlerde akp'nin hezimete uğrayacağını düşünmüyorum. seçimlere kadar dolarda ufak dalgalanmalar ve %10-15 bir yükseliş olabilir ama anormal bir hareket beklemiyorum.
evet, eski adı imkb. o zamanlar oturduğum mahallede imkb ....... ilköğretim okulu diye bir okul vardı, şimdi adı viop olmuş... değil tabii, ne olduğu hep merak ederim.
Batidaki bir kaç ekonomistin Türk varlıkları cazip hale geldi diye acikladiktan sonra hızla artïşa geçmiş borsadır.

Bir kaç cümleyle evet.
kapanış 102937. heyecan, stress ve kazanç dolu on beş günün ardından gevşeyerek günü kapattık. bir gün içinde üç defa trade ettiğim kağıtlar oldu. bir çılgınlık...

çalıştığım kağıtlar yeniden alım fırsatı vermek üzere ama iyi bir kar bırakır mı emin değilim. zarar da verebilir. yine de pazartesi küçük miktarlarda alacağım. 99 altına yüklü girerim. yakın dönemde 90'ı beklemiyorum.

dolar beklediğim düzeylerde seyrediyor. anormal bir hareket olmayacak. seçimlere kadar %10-15 artış olabilir. 5.20 den epeyce aldım.

şubat planım şimdilik böyle. bakalım neler olacak...

bazı yerlerde borsanın zero sum game olduğu iddia ediliyor. bu yanlış. çünkü temettü ve bedelsiz olarak sürekli giriş vardır.
yatırımcının dolara kayması nedeniyle borsa güzel fırsatlar vermeye başladı. bugün bir miktar alış yaptım. önümüzdeki hafta güçlü devam edeceğim. medyadaki ekonomistlerin aksine dolarda anormal hareket beklemiyorum. enflasyona paralel artış muhakkak olur. akp bir kaç belediye fazladan kapmak için piyasayı çok geriyor.
kapanış 103304.

baya iyi bir hafta oldu.

pazartesi için kesin bir kararım yok. duruma göre trade yapacağım. uzun vadede pozitif düşünüyorum. şöhretli ekonomistlerin konuşmalarından artık tiksinmeye başladım. özellikle emin çapa, tam bir bulantı.
israilin 50 yıl önce işgal ettiği golan tepelerinin bir anda gelip şimdi götümüze girmesi enteresan bir süreç yaşattı. bir kaç belediye fazla kapmak için ülke ekonomisinin nasıl içine sıçılabiliyor görmüş olduk. suriyeyi parçalamak için kendini yırtan zihniyetin, golan tepeleri için girdiği pozlar çok sahte.
Leasing ve Faktöring, Bankacılık ve Teknoloji sektörlerindeki hisselerin düşüşüyle düştü. Kapanışla 0,26% değer kaybetti.

"Banka hisselerinde geçen haftanın ikinci yarısında yaşanan satışlar BiST’in yeniden 96.000 seviyesinin altına inmesine neden oldu. BiST-100 Endeksi'nin bu satışlarla 94.000 seviyesinin altını test ettiğini gördük. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satım bölgesine gerilemiş olması BiST üzerinde satış baskısının bu hafta teknik olarak durulmaya başlayacağına, endekste yeni bir toparlanma hareketi yaşanabileceğine işaret ediyor. BiST-100 Endeksi'nde bu haftanın ilk önemli direnç noktası olarak 96.000 seviyesi izlenebilir. Olası bir yukarı yönlü harekette bu hafta ilk etapta 96.000 seviyesinin test edilmesi beklenebilir. Bu seviyenin aşılması durumunda sırasıyla 97.600 ve 99.200 seviyeleri hedeflenebilir. Bu haftanın ilk önemli destek noktası olarak 93-100 takip edilebilir. Diğer önemli destekler 91.800 ve 90.500 seviyelerinde."
istanbul'da yeniden seçim olasılığı çok olumsuz etkiliyor.
güzel çöktü.

potansiyel zarardan çıkmamız uzun sürecek gibi.
istikrarlı bir şekilde değer kaybetmeye devam edendir.

(bkz: oyna devam)
reyizin hunharca tokatlaması altında inlemektedir

reyiz böyle yabar adamı 89000.
23 haziran'a kadar uzun vadecileri sinir hastası edecek olan endeks.
bugün itibariyle 83bin seviyelerine düşen ve değer kaybetmeye devam etmektedir.

ekonomideki günlük hamlelerin ancak günü kurtardığının en bariz örneğidir.
maalesef deneme yanılma yaparak ekonomi yöneten yönetıcilerimiz var.