bugün

Uzak dogu sporlari bir silah degildir disiplin,teknik ve felsefeye sahiptir, kesinlikle once kendini tanimaktir rakibin isini bitirmek diye bir anlam barindirmaz icinde sabir,irade ve soguk kanlilik temel esastir, akla karayi birbirine karistirmamaliyiz .
Boksun kökeni antik yunan ve antik roma ya kadar uzanır

Uzakdoğu savunma sanatları ise ilk bilinen shaolin chuan yani Kung-Fu olarak çin'de ortaya çıkmıştır ve boks dan eskidir

Aynı zamanda moğolistan,Türkistan,iran,hindistan,endonezya,tayland civarında da çok eski savunma sanatları vardır.
elma ile armut kıyaslamasından başka birşey değildir. bir gereksiz konu daha çokta şaapmamak lazım.
(bkz: muay thai) der kenara çekilirim.

görsel

bu dizi çenene ye önce bir, sonra hala ayıksan gel beni zik!
Shotokan Ryu stilinde siyah kuşağa sahip biri olarak söylemek isterim ki boksörün tek yumruğu iş btirici olabilir lakin uzak doğu sanatlarıyla uğraşmış birisine yumruk atmayı geçtim , onu yakalayamaz bile.
(bkz: mma fight) dır net.
Tüm stillerden azar azar vardır.
Entryleri okuyup gaza gelmeyin filmleri izleyipte 1 sene boks yaptım maddi sıkıntıdan bıraktım . Hoca ile beraber yapıyorsunuz haftada iki gün 1.30-2 saat sürüyor başta ısınma sonra tekniklere geçiyor biz son dakikalarda 5-10 dakikalık dövüş yapıyorduk hoca eşliğinde .

Hoca iyi değilse hiç girmeyin bu işlere.
izmir karşıyakada yer var hocalarda iyi 2 tane var ikisininde ünvanları vs. Var isteyenler adres verebilirim pm atabilirsiniz.
sokak dövüşünde iyi bir profesyonel boksör hepsini döver. zira sokak dövüşleri acı kuvvete dayanır ve en fazla üç dakikada rakibin işi biter. Karate, tekvando ve benzeri sporlar, tekme atmak için açık alan gerektirir ki, bu açık alanı sokakta veya kalabalık bir kavga ortamında bulamazsınız. profesyonel boksörler ise bir kaç sağlam yumrukla işi bitirir. bokstan sonra da judo gelir. iyi bir judocu sizin dengenizi bozup, yere devirir ve bir kere yere düşen, hele ki sokak kavgasında, ayağa kalkamaz.
ha, illa dört dörtlük sokak kavgası diyorsanız, israil karatesi diye bilinen krav maga'yı öğrenin derim ama o da spor değil, sokak dövüşünün kendisidir.
En güvenilir ve en mantıklısı bokstur ama tabi ki doğu sporlarında da acayip teknikler vardır.

Karşınızdaki 'ne oluyor len mk' diyemeden baygınlık geçirir.