bugün

uç noktada yaşadığım halde 700 yetip artıyor bana.
mezun olup iş bulunca nedense 10 katına çıkan masraftır.
valla ben kykda kalıyodum ve aylık masrafım 200-300 liraydı.
Sadece kira masrafı, yol parası ve telefon gideriyle bir şişe su dahi almadan 450lirayı bulabilen masraflardır.

Ulan istanbul!
2.000 lira.
bursa da okurken aylık masrafım 1800-2000 tl arasıydı.
Yarım yamalak sosyal hayatla 800-900 tl arası. Antalya cidden çok pahalı.
gelire göre değişir efenim öğrenci milleti değil mi 10.000 lira olsa gene harcar!
ortalama bir öğrenci için 600 lira.
60 makarna 60 çorba arada 1 kilo tavuk × fiyatları.. hesaplayın işte.
memleketinde okuyanlar için hesaplama gereği duyulmayan giderler bütünü.

düzeltme: memleketten kasıt aile ile birlikte yaşamaktır.
600-700 akçe civarı.
"kişi başı 275 ytl" den sonra okumadım.

bir hesap kitap meselesidir.
harcama kalemleri kira, toplu taşıma ve bira olarak 3 satırdır.
Herzaman öğrenci zarar eder ve bütçe açığı verir.
Eğer gerçekten sosyal bir devletimiz olsaydı yurtlar yerine 4 kişilik dairelerin bulunduğu öğrenci siteleri yapılır ve öğrenciler cüzi miktarlar ödeyerek bu evlerde oturabilirlerdi , yurt yapmak çözüm değil, yurt demek çoğu kişi için özgürlüğün kısıtlanması demek.
ogrenci bu ne kadar verirsen okadar harcar.

yetinmekmi o ogrencilerde bulunmaz gelen para 100lirada olsa 2binlirada olsa yasar ama o para aysonunu gormez.
şehir dışındaysan kafadan 500 ü gözden çıkartcan gerisi senin para harcama sıklığına kalmış.
minimumu 220 tl dir. daha az gideri olan cidden asiri tutumludur ve henuz rastlanmamistir.
Sigara ve alkol 750 lira,
Kira elektrik 500 lira,
Mutfak 300 lira,
Cart curt 250 lira =1800 lira.
eğer ailesinin yanında değilse 1000 lira civarıdır.

ben ailemin yanındayım 200 lira falan harcıyorum.
http://www.zekirdek.com/forum/arsiv/t-225393.html

ilk entride ytl yazması gayet normal. eheheh.

ankaradaysanız ya da istanbuldaysanız ve ortalama bir eve çıkmışsanız, ortalama bir sosyal hayatla birlikte aylık bin liranın aşağısını görmenizin pek mümkün olmadığı hesap.

ama çoğu anadolu şehrinde bu paraya krallar gibi bir buçuk ay geçinirsiniz. o yüzden şöyle bir anadolu şehri üniversitesi tutturup da istanbulda okuyan adama "sen o kadar parayı nasıl yetiremiyorsun yav, ben burada şu kadar paraya krallar gibi geçiniyorum" diye ahkam kesenlere uyuz oluyorum. gel sen yaşa o paraya burada.

buyrun ben de hesap yapayım: aylık 250-300 tl yurt masrafı. okulun yemekhanesindeki köpeğe atsan yemeyeceği yemekleri yerseniz, günlük 7 lira yemek parası. kahvaltıydı, atıştırmalıktı desen minimum 15 lira olur o günlük. ne etti? aylık 450 lira. haftada bir kez arkadaşlarınla takılsanız, ve o gün için cebinden ortalama 30 lira çıksa; aylık o da 120 lira yapar. kaldı ki asla bu kadar az olmaz o. ama dedik ya, minimumu hesaplıyoruz. e tabi fotokopi çektiriyorsun, çamaşır yıkatıyorsun, şuydu buydu derken aylık en az 150 lira da başka ıvır zıvıra harcarsın minimum. topla şimdi. 970 lira yaptı.

demek ki bin liranın altını görmek mümkünmüş. lan!!!?*

edit: ulaşımı hesap etmemişim lan. dedim ya bin liranın altı zor diye. eheheh.
Öğrenciye ve kaldığı yere göre değişir ama ortalama 1000 tl.
Ulaşım : 36 lira
Yemek: 40 lira
Not, kitap vs.: 40 lira
Zart zurt: 40 lira.

Toplasan 160 lira etmiyor. En yüksek değerler birde. Tabi aylık kenara koyduğum miktarda var, o harcama sayılmaz.

Ekleme: tabi ben evde rahatim. Eve çıkanlar, yurtta kalanlar için katlanır.
ayda 800lira harclik 250ev kirası 150 faturalar 600 mazot.