bugün

devletimin hesaplarken hep yanlış formülü uyguladığı matematik sorusu.

" - bak yine bilmediğim yerden sormuşlar.. "
mezun olup iş aramaya başladığı zamanki beklentisinin ortalama onda biridir.
110 tl yurt parası
100 tl iddaa parası
50 tl halı saha parası
260 tl+ diğer masraflar ile birlikte 300 tl.
171 tl yurt ücreti
100 tl ulaşım
80 tl hafta sonu memlekete git gel
aylık 10 paket sigara: 10 x 7.5 = 75 tl
yurtta fiş ücretini aşan tutar (ortalama): 1.5 x 22 (gün yani hafta içi) = 33 tl

total = 459 tl
burs = 280 tl
giren = 179 tl

hadi sigara benim hatam onu çıkaralım

giren = 104 tl

edit: memlekete git gel olayını bir haftalık almışım şimdi düzelttim. hiç iyi değil. her ay sigarasız 104 tl, sigaralı 179 tl açık. şu bursu geçinilebilir bir miktar yapın artık ya.
1200tl yi zorlayan bir aylık harcamam vardı oda yemekten kısıyordum öyle. istanbulda yaşıyorsanız ve kirada kalıyorsanız hayat böyle.
70 tl yol.

500 tl ev-fatura

220 lira sigara parasi

450 lira yemek parasi.

50x4=200 tl hafta da bir gun cikip eglense parasi

yaklasik 1300 tl eder.
kendi adıma konuştuğum takdirde aylık 1200 tl yapmaktadır.
1000 civarı. Sırf bu yüzden cocuk yapmayı düşünmüyorum.
ailesinin yanında okuyan için aylık 200 tl civarı o da zaten yol parası ve gezip tozma. kendimden biliyorum. sigara da yoktu, oh. üniversite haytım arabanın üzerinde geçti yeminlen.
100 tl yol parası 12x 8.5 tl. (ihsaniye-afyon)
50 tl poligonda 2 şarjör mermi parası.
75 tl sigara parası.
75 tl yemek ve alkol. (ayda 1 70 lik votka (2 ortak))
300 tl kira faturalar alış veriş kömür. (2 ortak)

burs olmadıkça ucu ucuna yeter. 350-600 tl *
ailesinin yanında kalıyorsa 280 liradır.

1) günlük 10 lira harçlık (haftasonu gezme parası yok, sigara içki yok) 5x10 = 50x4 = 200 TL

2) günlük 2 lira toplu ulaşım araçları gidiş geliş (hadi aktarma cacık yapıyorsun diyelim günlük maksimum 4 lira) 4*5 =20*4 =80 TL*
3) kişisel harcamalar kesinlikle yok. ancak 6 ayda 1 olur da ayakkabın yırtılır vb..(bu da zorunlu kişisel harcamaya girer) = ? TL

4) aktivitelere katılmak yok. oldu da katıldın, o ortamında elini cebe atmak yok(ot gibi bakın, öyle yeme içme yok). = 0 TL

5) kız arkadaşı yapmak yok(bu çok önemli). oldu da yaptın, zaten bırakır gider.* = 0 TL

sonuç: 3. maddeyi (zorunlu kişisel ihtiyaçları) göz dışında tutarsak aylık 280 tl ye 'gül' gibi geçinir gidersiniz.
ha bide "ama ben şehir dışındayım, yurt, zurt" muhabbeti var. madem memur babanı o kadar çok düşünüyordun götünü kastırıp da şehir içi üniversite kazanaydın, yurt parası yerine akşam bir tabak daha eklenirdi masaya. boşa çıkan yurt parasını da aylık harçlığına katıp lord gibi yaşardın.

ve anafikir: yokluğu yaşamayan yokluğun ne olduğunu bilemez.

(bkz: metni özlü sözle bitirmenin verdiği haz)
baba parası ile özel üniversitede okuyor ise, sikine takmadığı masraftır.
ankara da;
uygun olması için ebesinin amında bir yerde ev tutulmalıdır. sabahları bir - bir buçuk saat yol süresini göze alarak
kira 450 tl.
evin merkezi sistem ısıtması olduğunu var sayarsak
aidat 170 tl.
evin internet, elektrik, su ve doğalgaz faturaları için
50 tl, 40 tl, 50 tl ve 25 tl. (buradaki doğalgaz sadece ocakta ve sıcak su ihtiyacında kullanılıyor.)
evin mutfak ve temizlik ürünleri için
400 tl. (her şeyin ucuzu alınacak veya indirime girmesi beklenecek.)

şimdilik toplam masraf 1185 tl.

buraya kadar ortak masraflardı. evde üç kişi kalındığını düşünerek bu masraf üçe bölünecek.
kişisel harcamalara geçiyoruz.

ayda 20 gün okula giderseniz günlük 1,30x2 den
52 tl yol parası.
arada abur cubur aldınız filan dersek bunlara da
20 tl.
okul yemekhanesinden ayın 15 günü yese günlük 1 tl den (gazi üniversitesi fiyatı)
15 tl.
toplam kişi başı masrafımız 480 tl oldu.

tabi ki bu 480 tl lik masraf sosyal hayatı "0" olan bireyler için geçerli. hiçbir hafta sonunda gezmeye, arkadaşlarınızla buluşmaya gitmezseniz, kişisel zevkleriniz için, okul ihtiyaçları için hiç para harcamazsanız ve alkol, sigara vb. kullanmazsanız ayrıca giyim kuşam için de hiç para harcamazsanız 480 tl ye yaşabilirsiniz.

öğrenci kişisi hafta bir kez dışarı çıksa ve bunda da aşırı harcama yapmasa yol parası dahil
20 tl diyelim.
hafta da iki paket sigara içse paket başı 7 tl den
56 tl.
kıyafetler için aylık düzenli bir harcama yapmak neredeyse imkansız ama biz buna ortalama bir fiyat verelim
40 tl.

tüm bu bilgiler ışığında abartısız ama insansı bir öğrenci hayatı yaşayabilmek için aylık toplam masrafımız
600 tl ye denk geliyor. çıkabilecek ekstra harcamalarla bu masraf daha da yükselebilir. bunun daha okul masrafı var, telefona tl yüklemesi var, allah göstermesin hastalığı var, kullandığınız bir ürün bozulursa tamir masrafı var...
öğrenciyken sadece karıya, kıza, kumara, esrara, alkole para harcardım.

Kokaini unutmuşum.

rakam belirtmem gerekirse ayda en az 50.000 dolar giderim oluyordu.

biliyorum çoğunuz için bir Servet bu para ama nazar etme nolur, çalış seninde olur bebeğim.
keşanda evde kalıyorum totalde 600 gidiyor. son iki günü uyuyarak geçiriyorum. yani özetle 28 güne 600 turkish liras.
650-750 tl arası git gel yapıyor. (Ev Masrafları + Sigara + Ivır Zıvır)
kira+faturalar ı çıktığımız zaman 700 yapıyor. katınca 1000tl. 180 de kpss için dersane. çok masraflıymışım lan.
değişkendir. derdi okumak olan öğrenci kyk'da kalır, sigarasını da alkolünü de içer. bir de ortalamasını yüksek tutup burs bağladıktan sonra aylık masrafını ailesine yansıtmadan okuyabilir. anne ve baba da mutlu mesut tıkırında hayatlarına devam ederler.
yaşadığı şehire göre değişir.
750 - 800 lira arasında oynar.
ailemle yaşıyorum. kahvaltımı kesinlikle evde yaparım haftada 4 gün okula gidiyorum. toplamda 32 kez belediye otobüsüne biniyorum. her binişde 1lira 30 kuruşum gidiyor.
aylık toplam yol masrafım 41 lira 60 kuruş yapıyor. öğlen eve geldiğimde de evde yiyorum. evden okula okuldan eve başka hiç bi aktivitem yok. susajdığımda okulun orda yalak var gidip ordan içiyorum.
eğer okulda ortam olursa ki pek olmuyor(ya da oluyor benim haberim olmuyor) arkadaşlara eşlik etmek için bi çay içiyorum. ortalama ayda 3 kerede çay içsem o da 1 lira 50 kuruş yapıyor.
eğer ay ın sonuna kadar hiç ortam olmazsa bi çılgınlık yapıp okulda sütlü kahve içiyorum. o da 1 lira işte.
yani aylık masrafım 43 lira 10 kuruş ile 42 lira 60 kuruş arasında değişmekte. bazen 42 nin altına düştüğü oluyor ama daha hiç 43 lira 10 kuruşu geçmedi... babamın her ay "erkek adamsın cebinde bulunsun" diyerek verdiği 50 lira harçlığımdan ortalama her ay 8 lira artırabiliyorum.
Aylık 600-800 arası değişir. Mesela ben aylık 500 liraya gül gibi okumuştum.
elime geçen tüm para ucu ucuna ihtiyacım demek oluyor. yok la bin iki bin lira geçmiyo , 500 en fazladır.
sigara, alkol, yurt, yemek, hatunlar.... çoktur yeaa.
evde 5 kişiyiz ayda 330 lira her birimizden alınıp ortak hesaba ekleniyor tüm harcamalar oradan ev okul arası on dakika yürüyor hergün sigara yok internet almadım kullanmıyorum çok fazla okulda iki günde bir tost çiğköfte filan ayda 36 lira yapıyor 20 de telefon masrafı 400 bile olmuyor not: ızmir bornovadayim.