bugün

kadınlarının sevgilisidir bulaşık yıkamaktan kurtardığı için.
kadınları sevgilisi olduğunu varsayarsak doğru diyebileceğimiz cümledir.hikayesi de şuradan gelir:
zamanın birinde evde çok çalışıp yorulan bir kadın varmış.sabah kalkar, yatakları toplar, kahvaltı hazırlar, kahvaltı masasını toplar,bulaşıkları yıkar,çocukları okula hazırlar, eşi işe gönderir, evi temizler, akşam yemeğini de yapar, yine bulaşık yıkar, elleri eciş bücüş-vantuslu kurbağa ayağı gibi olana kadar tüm gün yıkar çalışırmış, yapar da yaparmış. 14 şubat sevgililer günü gelmiş, adam elinde çiçekle çıkagelmiş kadın daa "ammman bey bi git çay koy, aşk mı kaldı bu devirde.ben o kadar çalışayım karşılığı bu iki ot parçası mı olsun" diye fırça atmış. adam üzülmüş e gayrı ihtiyari..demiş: "sevgili karıcım, çok haklısın. şu ellere bak, iyk çok iğrenç olmuşlar.sana ben bir başka hediye bulayım ne bulayım...ne bulayım da aşk olsun aramızda yeniden" demiş. sonracığıma kadın da heh diye artistlenip "bul aşık makinesi beyy, o kadar kolay mı" demiş.adam o gece çok çalışmış ve bulaşıkları yıkayan bir makine icat etmiş.kadın sabah olup uyandığında "aa bana bul aşık makinesi demiştim buldun bey.aferin gözümsün" demiş.

işte o gün bugündür bu makinenin ismi bul aşık makinesi denile denile bugünümüze bulaşık makinesi olarak gelmiş efenim ve de kadınların tek aşık oldukları varlık olarak hep varolmuş.

(bkz: getirin benim hunimi)
'en iyi sevgilim bulaşık makinem, o da terkederdi beni olmasa su ve deterjan' uyarlamasıyla açıklanması muhtemel olan olay.
(bkz: bir bulaşık makinesi olarak sevgili)

evet, sazanım..
çamaşır makinası, buzdolabı, fırın gibi beyaz eşyalara özel durumdur.