bugün

son berbere gittiğimde karşımdaki fiyat tarifesinde yazan, normalinden en ufak bir farkı olmayan, resmen keriz parası verilen traş şeklidir ''damat traşı''. fırsatçılığın ayrı bir boyutudur.

edit: evlencek olan erkek yazarlar için alternatif bir önerim olacak; düğünden bir gün önce uzaktan yakından tanımadığınız klas bir berbere gidin ve yarın yakın bir arkadaşın düğünü var bana şöyle fiyakalı bir traş yap diyin. gerekirse atarsınız fazladan bir 10 tl ama en azından yarın 60-70 sömüremeyeceklerdir. abimin düğününden önce, abim ve ben aynen yukarıda anlattığım gibi yaptık ve kimse yüzsüzlük girişiminde bulunamadı. çünkü kimi traş ettiklerini bilmiyorlardı. o bahşişi bir yakınıma veririm daha iyi bana ne elin adamından.*
enayiliktir. bildiğin traş lan.
uyanık adamın vyapmayacağı iş.

bizim enişteyi götürdüm düğün sabahı, düğün var abi bizim kuzene bi ayar çek dedim, 10 liraya hallettik. mal mıyız amk.
500 tl isteyen berber tanıdığım için iyi kalpli berberdir.
mallık değildir. zaten evlenerek büyük mallık yapan adamın bu yaptığı masumluktur.
istanbulda yapılmayan mallıktır. burda en az 100 tl alıyorlar.
Berber tanıdıksa canı sağolsundur. Ama yabancı berbere bu parayı vermek salaklıktır.
kerizlik değildir. lâkin o parayı gidip de hiç tanımadığın bir berbere verirsen o zaman kerizsindir. ama çocukluğundan beri gittiğin berbere bi güzellik yapmak gelenektir. normal traş parası verirsin fakat berberdeki herkese birer paket sigara alırsın veya bi tepsi baklava getirtirsiniz. evleniyosun oğlum bu sefer işin çakallığına vurma.
hayatında bir defa olacağın bir şeydir. neticede adettir. varsın 200 lira olsun ne yazar. sen bu mutlu gününde 50-60 liranın hesabını mı yapıyorsun.
bir tabak çorbaya 25 tl vermekten daha mantıklıdır. ömründe bir kere yaptırdığın veya yaptıracağın bir şey için bu kadar ince eleyip sık dokumaya gerek yoktur.
gelin başının 3'de 1'i olduğuna göre gayet iyidir.
yabancı bir memlekette yapıyorsan tanıdığın bir berber değilse kerizlik değil karlıdır.

100 lira verdim amk. içime oturdu, evlenmekten vazgeçecektim nerdeyse. '
gereksiz bir girişimdir. düğünümde kendimi riske atmadan gayet sade gittim saç- sakal traşımı oldum ve normal ücret verdim. parayı vermeye kalksan yok çırağı gelecek abi dükkanın kapısı açılmıyor, arabanın kapısı açılmıyor ayakları çekecek zaten düğün stresiyle kafa göz girişme isteğini arttıracak.