bugün

ilk olarak reddeceği ilahı ve dinini iyi bilmek ve tefsirleri ayet meallerini cımbızla seçerek değil doğru düzgün okumak

Öyle kuru kuru ben ateistim diyerek geçinmemeli bu fikrine bir dayanak bulmalı mesela (bkz: kötülük problemi)

Din ve tanrı ile ilgili youtube kanallarından video izlemek özellikle lenox, dawkins, caner Taslaman ın

Ne kadar kabul etmese de dinlere ve insanların inanışlarına saygı göstermek
Vesair Vesair

edit: ateist değilim.
herhangi bir dine inanan kişilere saygı göstermek. sadece bu.
müslümanlar inkar ettiği kaç dini açıp okumuş ve inkar ettiği dini ilahiyat seviyesinde biliyor?

hiçbir gerekliliği yoktur.
ayrıca eğer gerekirse buna kişilerin kendi karar vereceği durumdur.

ben tüm dinlerin bir bilgi olarak okunması taraftarıyım, ama bu bir zorunluluk değildir ve ateist olmak için
kişilerin hiçbir dini bilmesi de gerekmez. tıpkı müslüman olmak için hiduizm' i bilmenin gerekmediği gibi.
temelde, bir insanın yapması gerekenle aynıdır. hepimiz anlamaya çalışıyoruz, aklımızı kullanmaya çalışıyoruz. kendimize, dünyaya, bir allaha (bir her şeyin nedenine), herhangi bir bağlama - kavramlar dizgesine inanmaya çalışıyoruz. bu inancı sürekli yeniden kuruyor ve yeniden yapıyoruz. zira insan her saniye değişir ve kendisini hep yeniden yapar : içerisinde yaşadığı dünyayı algılama biçimimiz ve bilgimiz sürekli değiştiğinden. kurduğumuz dünya, yaşadığımız dünyadır. kavramlarımız, kendimizle, ötekiyle, toplumla, evrenle, allahla nasıl bir ilişki kuracağımızı belirler. fakat iş burda bitmez. bir gün uyanır ve işe gidersiniz, birisi size rüşvet teklif eder; kabul edecek misiniz, etmeyecek misiniz ? mesleğiniz rüşvetin su olup aktığı bir meslek olabilir, öyleyse bu işi bırakacak mısınız ? patronunuz hakkınızı gasp ettiğinde sesinizi çıkaracak mısınız, patron olduğunuzda çalışanlarınıza kötü davranacak mısınz, allahınız bir mi yoksa para, makam, güç bunun yerini mi alacak yahut sizin putlarınıza mı dönüşecek ? bütün bunlar yaşandıktan sonra kavramlarınızı ve dünyanızı yeniden kuracaksınız.

yolumuz çok uzun.
Ateizm eşittir islam karşıtlığı demek değildir önce bunu idrak edip hareket etseler daha saygın bir kitle olabilirler.