bugün

olası eylem anında polisin beleş beleş sıktığı biber gazının etkisine maruz kalındığında yapılacak önemli işlerdir.

hemen limon damlatmak ya da yüzü bol suyla yıkamak başlarda gelir.
kabartma tozlu su.
sakin olun. korkulacak birşey yok. herşey naylondan. öncelikle ağzınızdan pek nefes almayın. diliniz uyuşabilir. burnunuz akarsa peçete aramayın.. eylem sırasında peçeteye pek gerek yok. gülmeyin. gülerseniz burnunuzdan fazlaca sümüt fışkırabilir.

yaşanmıştır.
göz için ilk yardım bol suyla yıkamaktır. biber gazı halihazırda ciddi bir irritandır ve takviye bir irritan (sirke, limon ya da bazik solüsyonlar) kullanmak pek mantıklı değildir.

maruziyet tekrarlanmamalı ve göz doktoru takibi gerekmekte. rutin uygulamada kortikosteroid veya non steroid antienflamatuar göz damlaları bir süre kullanılıyor. analjezik göz damlaları da ihtiyaç durumlarında kullanılabilir ancak uzun vadede olumsuz etkilerine dikkat edilmeli.

sistemik maruziyetin sonuçları fazlasıyla kişiye özel. eğer yatkınlığı varsa, maruziyetten sonra astım öyküleri yaygın. yoğun şekilde solunduğunda akciğerde yarattığı tahribat geri dönüşümsüz olabiliyor. yine doktor kontrolü şart.

kalp hastaları en riskli grupta. maruziyet anındaki ve sonrasındaki aritmiler ölümcül olabiliyor.

özetle geniş kitlelere ayrım gözetmeksizin bu boku kullanmaz bir tür delilik.
ben neye kime alet oluyorum diye düşünün.