bugün

(bkz: benim eşçincel arkadaşlarım da var) ifadesinin biraz daha halk, kahvehane ağzıyla ifade edilmiş şekli.
hanımların dikkatine,
overlok makinesi ayağınıza geldi.
halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına;
overlok çekilir.
beş dakikada yapılır,
hemen teslim edilir.
Bir zamanlar "benim alevi arkadaşlarım da var" olarak kullanılan cümle zamanla "benim kürt arkadaşlarım da var" oldu ve şu sıralar "eşcinsel arkadaşlarım da var" tarzı cümleler popüler olmaya başladı. Genelde kendinden farklı olan o 'kesimi' savunan insanların kullandığı bir cümle bu.
Bir azınlığı savunacagim derken ötekileştiriyorlar sadece farkında olmadan. Cümlede geçen "da" eki bile yetiyor onları toplumdan ayırmanız için. O yüzden yapmayın. Savunacagim derken daha da berbat bi Hale getirmeyin.
Ve bu tarz cümleler kullanan insanlar bir yerde de kendi egolarini tatmin ediyor aslında. "Ben über iyiyim çünkü sizin yapmadığınızı yapıp onlarla arkadaşlık kuruyorum" kafası. Aslında sadece olması gereken bir şeyi yapıyorsun kardeşim o yüzden bu tarz cümleler kurma. Gerek yok.
"ben de öyleyim! bu kötü bir şey değil" söylemini yumuşatmak için söylenmiş bir girizgâhtır. biraz sonra deklare edeceği cinsel yönelimi için yol yapıyordur.
(bkz: üzüm üzüme baka baka kararır)
kişinin ne kadar çok yönlü ve hesapta ön yargısız olduğunu betimlerken kullandığı sözcük.
Benim ego tatmini arayan arkadaslarim da var.
sana ibnesin diyenler olduysa korkmalısın dedirten durum.
hacı hacıyı mekke'de,
ibne ibneyi dakkada tespit eder a dostlar...
ibne diye aşağıladığını zanneden eziklerin söylediği söz öbeği.

bunların ibne dediği onlardan daha erkektir mutlaka.