bugün

Atatürk'ü sevmeyenlere anlam veremeyen yazarın seslenişidir.

Atatürk en başta türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur.

onun dışında eğitim hayatında oldukça başarılı bir öğrencidir. gittiği son okul olan harp akademisinden kurmay yüzbaşı olarak mezun olmuştur.

askeri hayatında da son derece başarılıdır.

Trablusgarp'a enver paşa ile beraber gönüllü gitmiştir.

sarıkamış faciasını yaşadığımız Kafkas cephesinde kaybettiğimiz muş ve bitlisi ruslardan geri almıştır.

en büyük başarılarını Çanakkale cephesinde göstermiştir.

saray tarafından türklerin silahlarını alarak "çatışmayı durdurmak" için gönderildiği Samsun'da kurtuluş savaşını başlatarak milli mücadelenin baş adamı olmuştur.

yayınladığı genelgeler ile halkı bilinçlendirmiş ve yaptığı kongrelerle milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirmiştir.
eğer bunu yapmasaydı ya parçalanarak bölünecek ya yok olacaktık.

milli mücadeleyi tamamen millete mâl etmek için her ilden gönderilen temsilcilerle heyet kurdurmuş, misak-ı milli kararlarını aldırmış, istanbul hükümetiyle görüşmeler yapmış, ancak aldıkları kararların arasından sadece mebusan Meclisi'nin tekrar kurulması kabul edilmiştir.

meclis Atatürk'ün itirazlarına rağmen istanbul'da kurulmuştur. bunun sonucunda da misak-ı milli mecliste kabul edildiğinde ingilizler tarafından meclis kapatılmıştır.

Samsun'da görevini yerine getirmediği için hakkında tutuklama kararı olan Atatürk, mebusan Meclisi'ne katılmayıp Ankara'da kalmış, meclis kapatıldığında da Ankara'da bmm'yi (TBMM) kurmuştur.

mebusan meclisi kapatıldığında ingilizlerin elinden kurtulan milletvekillerinin bulunduğu bu meclis, kurtuluş savaşının kazanılmasını sağlamıştır.

evet içimdeki öğretmen ortaya çıktı. cümleleri toparlamam lazım.

Atatürk'ün eleştirilen bir davranışı olan başkomutanlık yasasını Atatürk kendisi istememiş, meclis tarafından önerilmiş, Atatürk ise yasama, yürütme ve yargının kendine verilmesi sonucu kabul etmiştir.

bu onun kral olmak istemesinden değil, hızlı karar alabilmek istemesindendir.

başkomutanlık yasasından sonraki savaşlar kazanılmış, ve türkiye cumhuriyeti kurulmuştur.

şimdi konunun tarih bölümünü geçiyorum, cidden öğretmen olmam lazımmış benim.

şimdi sorumu soracağım, neden Atatürk'ü sevmiyorsunuz?

eğer cevabınız islam düşmanı olduğundan ise, emin olun Atatürk islam düşmanı falan değildir.

evet hilafeti kaldırmıştır. çünkü saltanat kaldırıldıktan sonra seçilen halife yanına topladığı destekçileriyle devletin başı gibi davranmaya başlamıştır.

ayrıca içki içtiği doğrudur ama asla sarhoş olacak kadar içmemiştir. sonuçta islam'da sarhoş olmak yasak olduğundan dolayı içki içmek yasaktır. zaten koca ülkeyi kurtaran bir insanın yapacağı bir iş değildir ayyaşlık.

bir de şapka kanunu deyip duruyorsunuz da, kimsenin şapka giymeyenleri astırdığı olmamıştır. bu tamamen uydurmadır.

Atatürk din düşmanı değil, sadece ülkesini muasır devletler seviyesine çıkarmayı amaçlayan bir askeri deha ve vatanseverdir.

saygılar.

edit: ben de bunları bilmediklerini düşünmüyorum. bunlar ilkokulda öğretilen bilgiler. belki birilerinin farkındalığını sağlarım diye yazdım.
Onların ben kıllı götüne koyem?
Edit : eksi verenin götüne taksim meydanında koyem.
Okumayan izmirli oldum.