bugün

Victoria's Secret meleklerinden 21 yaşındaki Amerikalı model Kylie Bisutti nin işini bırakma sebebidir.
insanı düşündürür sınırsız özgürlük deryasında yüzenlere bakınca. ruhen sadık olmak bu olsa gerek.
kendini tamamen birine ait hissetmek.
bakire olmadan evlendiğini beyan eden kadın sözü.
"önceden çeşitli insanlara ait oluyordu ama artık kocama ait." gibi yani.
kadınların bedenlerini hiçbir zaman kendilerine ait bulamayışlarının acıklı bir ifadesi.

doğduklarında anne ve babalarına aittir. evlendiklerinde kocalarına. ama hiçbir zaman kendilerine değil.
kadın bedeninin tasarrufu asla kendine verilmez; çünkü kadın ataerkil toplumda mülkiyet ve değişim aracıdır; kadın insan değil yalnızca bir "mal" dır. Bu sebeple kendi seçimleri, kendi hayatı olamaz. Başkalarına (ailesi ve kocası, ya da çocukları) tâbi olmaya mahkûmdur. Kadının tek yaşama sebebi, soyun devamını sağlamaktır.

Bunun çok modern geçinen avrupa ve amerika toplumlarında da gözümüze çarpması aslında gerçeklerin görünenden ne kadar farklı olduğunu ispatlıyor.

Bunun türk toplumundaki yansımaları için:

"allah sahibine bağışlasın"
"karım/çocuğum değil mi, severim de döverim de."
"kızını dövmeyen dizini döver"
"at avrat silah"

daha gider bu...
her kadının vakti gelince söylemesi gereken söz, erkek de bir değişik versiyonunu
bedenim artık karıma ait demelidir.
yapmacık sadakatin dillendirilmesidir.
"benim bedenim sadece bana ait. evlenmem hiç bir şeyi değiştirmiyor ayrıca geçmişim yalnızca beni ilgilendirir" şeklinde olması gereken açıklamadır. doğrusu bu olmalıdır yani.