bugün

abi sitemliyim, neden diye soracak olursan, ak benim aklım dini almıyor, işte din, allah sorgulanmaz diyosunuz, ama kader olayına girince, allah sana akıl, fikir vermiş diyorsunuz. bu yüzdendir ki ben de sorguluyorum.

yukarda kocaman, görünmez bir varlık var, bu görünmez varlık her dakika, her saniye bizi izliyor, ne yaptığımızı biliyor. ve bu görünmez varlık, gelmiş bize yapmamamız gereken bir kurallar dizisi yollamış. sen, eğer ki onları yaparsan seni cehenneme atıyor, işkence ediyor, canını okuyor, alevlerde yakıyor, ama aynı zamanda "allah bütün kullarını çok sever".

kardeşim bu mantık bana ters geliyor. ve ben bu yüzden bir yaratanın varlığına inanıyorum ama bunun bize lanse edilen gibi olmadığını düşünüyorum. bu yüzden ben dinin o gereklerini yapmıyorum, kitaba da, muhammede de inanmıyorum, ama ben bundan on yıl sonra yetimhaneden bir evlat edinmeyi düşünüyorum. çocuk gidip balici, tinerci olacağına, ona adam akıllı yaşam koşulları ve eğitim imkanı sağlıyacağım. dürüst bir insanım, beni tanıyıp da, sevmeyen insan olduğunu sanmıyorum.

öldükten sonra gidip de karşılaşacağım yaradan;

"iyi güzel, bayağı iyilik yapmışsın da, sen muhammede ve kitaba inanmamışsın; bu yüzden sen sonsuza kadar cehenneme gidiyorsun" derse bana, o yaradana vereceğim cevaptır, "başlarım böyle din anlayışına"
sınavdan kalacak olan kişi söylemi. aslında ne kadar basit bir sınav...
tamamen saygısızlık içeren bir entrydir. inanmıyorsan inanma arkadaşım. kimse seni zorlamıyor zaten. ama illa inanmıcaksan ilk olarak saygılı olacaksın, ikinci olarak da iyi araştıracaksın. sen Allah'a nekadar inanmıyorum desen de aslında inanıyorsun. yazdığın bu yazı onu gösteriyor. sen bu dünyanın kendi kendine oluşmadığını zaten biliyorsun. senin problemin anlayamadığın şeylerle. burasının imtihan dünyası olduğunun da farkındasın. bilmediğin , anlayamadığın şeyi sana söyliyim. her insan yaptığı zerre kadar küçük iyiliğin karşılığını da alacak, ancak yaptığı zerre kadar kötülüğün karşılığını da alacak. işte sen bunu anlamamışssın veya bilmiyordun. isyan etmekle, inkar etmekle hiç bir yere varılamaz, bunun sende farkındasın. dediğim gibi zorlama yok kesinlikle, olamaz da zaten saygılı olmak şart. ozaman sana da kimse saygılı olmaz.
(bkz: sikerim ateistlerin mantığını)
ben de böyle dersem olmaz. o yüzden demiyorum.
(bkz: ateistler rahatsız)
şeklinde bir söylemi olan kişiye şekil a daki üzere cevap verilir.

delil olarak öne sürdüğün bilgiler koyun gütmek içindir. inanma dini kendin öğren, herkes anladığı şekilde müslüman, hristiyan vs. dir. bu senin inancınsa vicdanına danış inandığın rab neyi onaylar neyi kınar, amacı nedir anlamaya çalış. tanrı ile empati kurmaya dene..
şu sıralar türkiye'ye her baktığımda çıldıra çıldıra kurduğum cümledir. bayram ziyaretine gelen arkadaşımın annesi benimle tokalaşmaz, türbanlı bayan kişiler otobüslerde erkekler siki elinde geçiyormuşcasına tedirgin tedirgin kıçını cama dayar, kız erkek ayrı sınava sokulur, allah rızası için oy toplanır ve hepsinden daha beteri de sadaka günah çıkartma işine dönüşür rezillik alır yürür özetle bunlar müslümansa ben dvd oynatıcıya inanırım arkadaş.

edit: genç münafıklar çıldırdı kutsalı getirin.
tanrıyı, ya da yaradanı, cenneti, cehennemi v.s gökyüzünde bir yerlerde arayıp ve bu kavram kargaşasıyla bu tür saygısızca yazılar yazanlar kabahati kendi bilgi eksikliklerinde arasınlar.
sorgulanmaz ve bilienemez diyen insanların oku diye başlayana dine inandıklarını görünce bir kez daha tekrarladığım cümledir.
oraya gittikten sonra öyle konusulabilecegini sanmak sıkıntılı bir durum, ayriyetten o kuralların hic birinde kötülük yok, o kurallara uyuldugu zaman zaten kimsede sıkıntı olmaz, burası bir sınav yeridir ve sen suan basarısız gibisin tabi Allah bilir bu arada sakirt degilim ve ciddi derecedede nefret ederim o heriflerden, onlar yüzünden insanlar dinden soguyor.
entrynin içeriğinden ötürü anlamsız bir ifade. kendi anlayışını, yaradanın anlayışından üstün gören insan olduğun için tanrı'nın seni hoş karşılayacağını mı zannediyorsun?
tanımda bahsedilen ateistlik değil, deistliktir. yani tanrının varlığını kabul etmiş fakat dinin gerekliliğine inanmayan kişi söylemidir, bence haklıdır da. bakıldığın da kişi iyi ve faydalı bir yaşam sürmek istiyorsa tanrının yaratmış olduğu muhteşem doğanın dengesini takip etmesi yeterlidir. iyi insan ve tanrıya layık bir birey olmayı kitaplara bakarak öğrenmesi de gerekli değildir. kişi kendinden paye biçebildiği yani empati kurabildiği sürece iyi bir birey olacaktır.