bugün

zaten bunca tezgah, patlamalar, ölümler başkanlığa hizmetti ve başarılı da oldular.

beklenmedik durum değildir, halk şimdi onlara aşırı gaz vermiştir bunu neden başkanlık isteğinde bulunup fırsata çevirmesinler?

sonuçta ne dese oy verecek seçmeni var bu seçmene inmek ve bunların kararları üzerine bir şeyleri kurmak hem o düşünceyi güçlü hem de kalıcı yapar.

uçuk bir istek veya beklenmeyen bir açıklama değildir.

ha bana sorarsanız iyi bir şey değildir, gücün her zaman bir yerde toplanmasından korkarım ben çünkü güç insanı kamçılar faşist yapar kendini bir şey zanneder.

zaten tarihte ilk tanrılara bakacak olursanız bunların krallar olduğunu görürsünüz.

ben hayır diyorum, ardım sıra gelin.
mümkün değildir

tutup ben başkan olucam hadi referandum yapalım evet çıkarsa başkan olayım diyemezsin , bunun için anayasa'yı değiştirmen lazım , yeni anayasa teklifinin 330 milletvekili tarafından yani meclis tam sayısının 3/5 i tarafından onaylanması lazım , bu durumda da cumhurbaşkanı'nın onay yetkisi yok arkadaşlar , ya reddedecek ya da referanduma sunacak , 330 u bulsa bile kesin başkan olamaz erdoğan , o zaman zorunlu referanduma sunulur bu iş , tabi bizde bu iş 'bakın halka da sorduk' şeklinde lanse edilecektir buna hiç şüphem yok.

bu ihtimalin olması için akp'nin 13 m.vekili daha bulması gerektiğini de unutmuyoruz.

bir de 367 rakamı var , meclis üye tam sayısının 2/3 ü , yani bu rakamlar sağlanırsa bu halde cumhurbaşkanı onay yetkisini haiz oluyor , yani kendi başkanlığımı onaylıyorum diyebilir bu halde erdoğan , erdoğan'ın 400 ısrarı da bu yüzdendi zaten , hedefi ihtiyacı olandan 30 fazla koydu , bu da bir algı yönetimidir tebrik etmek lazım.ha bu durumda direkt onay yetkisi olmasına rağmen referandum yaparsa şapka çıkarır hiç çekinmem gözüm kapalı evet mührünü basarım , lakin olacağını sanmam.

gerçi bu durumda akp'nin ihtiyacı olan vekil sayısı tam 50 , mhp tam kadro destek bile verse 357'de kalacak evet oyu sayısı , dolayısıyla bu ihtimal imkansıza yakın.

özetle arkadaşlar , ya anayasa'yı değiştiremeyecek hükümet , ya da değiştirebilecek sayıyı elde etseler de 'seve seve' referandum yapacaklar , bunu bir lütufmuş gibi , aa bak yine de her halükarda adamlar halkın fikrini soruyormuş gibi görmeyin , mecburi yani anlatabiliyorum dimi ?