bugün

ataol behramoğlu'nun 'on ayrılık' şiiri adlı çalışmasının dördüncü parçasıdır. selçuk yöntem tarafından güzel okunmuştur kendisi.

başka biri olacaksın

başka biri olacaksın istemesen de.
tenine başka bir ten dokunduğunda,
gövden buluştuğunda başka bir gövdeyle,
başka bir nefesle karıştığında nefesin...

gece uykunda ya da gün oratasında
irkileceksin apansız bir duyguyla,
bir uçurum kıyısında sendelemiş gibi.

bakışlarımın izini taşıyan giysilerin,
tüketicek ömürlerini birer birer.
değişecek yeri bir dolabın, pencere de bir çiçeğin...

dudaklarında benden sonraki bir çizgi,
tanımadığın bir ton gülüşünde
ve artık beni unutmaya başlayan gözlerin...

sonra, sonra başka birisi.

ataol behramoğlu
her aşkın insanın benliğinden bir şeyler kopardığını anlatan çok içten bir şiir. ne der şarkıda da." beni benimle bırak giderken." ama aşk bırakmaz. her aşk bir şeyler alır götürür. başkalaştırır insanı. olumlu ya da olumsuz ama mutlaka.
çok fazla birşey söylenmemesi gereken bir şiir. gece yarası okunduğu zaman bünyeye büyük zararları dokunur, sigara yaktırır.

ya gidenlerin yüzündeki değişen gülüşler. mutluluğu saklayamayan gülüşler. bunları anlatmış işte. daha kötü olamazdı üzmek için.
Yaşamak istiyorsan başka biri olacaksın dostum.
her okunduğunda iç sızlatan ama gerçeğin ta kendisi olan. her yeni aşk, eski aşkı unutmaya yeminlidir. insanlar birbirini unutamaz, yalnızca zamanla hissizleşirler o insana. sevgilinin başka kollarda uyumasını veya sizin başka birinin nefes almasını dinlediğinizde, her güne uyandığınızda onun hayalini değil de yeni bir hayali yatağınızda bulduğunuzda çok fena anılar hatırlatır insana. umarım karşılaşmazsınız, eğer karşılaşsanız da tanımayacağınız biri olacaktır karşınızda.
okunduktan sonra soluğu kesen, "benimle olma ama, başka biri de olma" cümlesini kendi kendinize telaffuz etmenize sebep olan behramoğlu şiiri.
http://video.google.com/v...docid=4366139556202872142#
selçuk yöntem in sesinden 7 yıl önce dinlerdik biz bu şiiri, ağlardık, üzülürdük ne bileyim severdik o zaman.

şimdi başka biri olduk galiba, hissiyatsız...
Mesela hayvansever olacaksın. Eşek. Silah tutacaksın sonra.
selçuk yöntem'in sesinden dinlediğim şiir. ilk defa dinledim ama gerçekten hoşuma gitti.

https://youtu.be/I2mJ_KDWJEs