bugün

islami chat room'larda yadirganabilecek bir davranistir.

hadise sudur; ailenizin kafiri bendeniz dini bir chat odasini ziyaret eder. once anlamsiz bir nick ile oturuma katildiktan biraz sonra, mumin kardeslerimin her daim beni itham ettikleri dogru olsa gerek, seytan tarafindan durtulur ve bir bayan nick'i ile tekrar kaydolur ve oltayi salar. bu arada ortamda tek bayan nick'i kullanan sahis da ben degilimdir. ozel sohbet teklifleri yagmaya baslar, zira malum, memlekette dini ortam bahane, amlar sahanedir. uzun uzadiya aldigim arkadaslik tekliflerini, uzerime ne giymekte oldugumdan tutun da evli olup olmadigima kadar uzanan genis yelpazede taleplerin icinde bir tanesi beni benden alir.

arkadas gayet resmi bir usluple sorar:

- mu'mine bacim, boyle bir ortamda bayan nick'i ile yazmaya cekinmiyor musun? (ortamda din sitesi bu arada)
- yook, neden cekineyim ki??? (kendime saf mu'mine susu verdigim icin ekstra harf ve soru isareti kullanma modu; niyeyse)
- bu kadar erkegin oldugu bir ortamda ne isin var?

bundan sonrasinindan bahsetmeme gerek yok, cunku ben buna "sanane, din polisi misin?" diye sorunca arkadasin hosuna gitmedi ve bendenizin fantezi mu'mine kizimizin haklarini savunma cabalarimin yogunlasmasi uzerine bayan nick'i ile takilan bir sap olup olmadigimi sormaya basladi. ben de kestim tabi muhabbeti, "yoo degilim" diye savunmaya gecmeye gerek yok, cunku herifin (ya da ablanin artik bilemeyecegim) hedefi bir sekilde beni cozmeye calismak; ne gerek var, ben alacagim dersi almisim zaten. o ders de su:

bu modellerin tahammul noktalari sifir. her iki anlamda da. birincisi, benim almis oldugum nick (serap) ozellikle dini bir cagrisim icermemektedir, aksine gelen diger mesajlardan anladigim kadari ile cinsel bir cagrisim icermektedir ("serap mi goruyorum anam" bunlardan bir tanesiydi). bu ne demektir, ben oraya takilan ve dindar olmayan bir bayan olabilirim, demek ki buna izin yok.

ikincisi, eger ben dindar bayan olsa idim o vakit bir bayan nick'i ile dolasip mu'mineler uzerinden fantezi kurdurulmasina da engel olmam gerek. chat room, konusma yok, goruntu yok, ancak benim sapik kardeslerim "serap" kelimesinden dahi tahrik olabilirler. merak ediyorum acaba diger bayan nick'li yazarlari da ziyaret edip ahlak zabitaligi yapmis midir bu sahis? "iste bu da boyle bir animdir" diye anlatmadim bunlari, bu elemanlarin zihinleri cok baska frekansta calisiyor, "ben bugun bunu daha iyi anladim" olarak anlattim. sen insanlari boyle karsilarsan, ozellikle genc nesili, nasil kendini insancil gostereceksin, nasil onlari korkutup kacirmayacaksin?

bir daha boyle bir ise kalkisirsam "hz melahat teyze" diye nick almayi planliyorum, belki daha ciddiye alinirim menapoz bir mu'mine olarak...