bugün

ülkücü değil de milliyetçi demek daha doğru olur sanıyorum.
ayrıca, milliyetçi olan herkes ülkücü değildir. ülkücü de faşist değildir.
sol görüşlü olarak beni zerre ilgilendirmeyen önerme.kimsenin siyasi görüşü onu sevip sevmeme engel olamaz.siyasetçiler hariç.
her gördüğü bıyıklıyı amcası sanan malların inandığı durum. şu karlı günde evimde sıcacık otururken ne kahkaha attım amk!
Barış Manço'nun siyasi kimliğinden haberdar olanlar ne yapmalı o zaman gibi absürd bir soruyu akıllara getiren önermedir. Sanatçıları siyasi görüşlerine göre sevip sevmeme durumudur. Barış Manço herşeyden önce insandır,sanatçıdır. Candır...

ister solcu ister sağcı isterse orta yolcu olsundur.

Üniversitede ki ilk yılımızda inkılap Tarihi hocamın dediği gibi "Bu ülke için Taş üstüne taş koyanın (Kürt, Ermeni, Rum, Laz, Çerkez... fark etmez!) başımızın üstünde yeri vardır."

Kaldı ki kendisi gibi bir sanatçı gibi gibi şarkısında "40 yılda bir gelir Barış gibisi" demektedir. Fakat değil 40 yılda bir daha kendisi gibi bir değerin gelmeme ihtimali kuvvetle muhtemeldir...

O Barış Manço'dur.
Barış manço türk milliyetçisiydi. Bir ara bıyığından dolayı ve alparslan türkeşle yakın ilişkilerinden dolayı ülkücü diye tabir edilmiştir oda doğru olabilir. giydiği kıyafetler de türk kültüründen izler taşımaktaydı.

Barış manço ayrılık şarkısında aslında bunu çok belli etti. Türkiye için ayrılık'ı söyledi, Azerbaycan için söyledi, Doğu türkistan için söyledi ve Türk sesinin en son yankılanacağı yere kadar ' ayrılık ' şarkısını bir daha söyledi. Ben de konserindeydim.

Ama ülkücülüğü ve milliyetçiliği biraz ayırmak lazım.
lan barış Manço solcuda olsa benim ona olan sevgim saygım hayranlığım hiç bitmeyecek tıpkı cem Karacaya olduğu gibi ama onun ülkücü olmadığını iddia eden salaklara Japonya konserinde bozkurt işareti yapıp bozkurt sesi çıkardığı videoyu izlemelerini tavsiye ediyorum. hayalleriniz yıkılacak ama yapacak birşey yok gençler. o büyük bir türk milliyetçisi, inançlı bir ülkücüydü. siyasi kimliği zorunuza gitmesin.keyifle dinleyin.
Bazı çevreler tarafından görmezden gelinen gerçektir.
barış manço emeğini savunanları sıkıştırıp üstüne ateş açmamıştır, barış manço ülkeyi amerikan gemilerine teslim etmemiştir, barış manço milletten haraç kesip mafyalık yapmamıştır, barış manço devlet bağlantılarını kullanarak tenhada adam katletmemiştir. ne yapmıştır? türk kültürünü seviyordur, o tip bıyık seviyordur. o bayrak açanlar da senin gibi mançoyu yanlış anlayanlardır, ne yapsın adam mhp bayrağı açanı konserden mı kovalasın? adamlar açmışlar ne yapabilir ki?
dolayısıyla mançonun ülkücülükle falan alakası yoktur.

edit: bozkurt işareti yapıyor dedikleri rock işaretidir*. kurt sesi dedikleri de şarkının vokal bölümüdür*.
http://www.uzmantv.com/ba...gi-politik-goruse-yakindi
imajıyla, çocuklarına verdiği isimlerle, bıyığının tarzıyla ve önemlisi adamlığıyla barış manço adeta 500 metre öteden ben ülkücüyüm diye bağıran bir insandı. kesinlikle türkçü, turancı bir kimliğe sahipti kendisi. sağlam bir cumhuriyetçi, milliyetçiydi.
Barış Manço her zaman merkez sağcı olmuştur. asla ülkücü veya solcu olmamıştır. Kadıköy Belediyesine DYP'den başkan adayı bile olmuştur zamanında ama angut kadıköy halkı, CHP'den başka partiye oy vermediği için (belki de ilk defa doğru iş yapışlar) onu seçmedi. Bunlar çok yakın tarih, nasıl unutuluyor hayret. ülkücülükle alakası yoktur. hatta arabası yakılmıştı ülkücüler tarafından zamanında.

doğrusunu öğrendikten sonra gelen edit: aday olmuş ama hastalığını bahane ederek adaylıktan kendi rızası ile çekilmiş. Kadıköy halkından özür dilerim. Ama yine de CHP'den başkasına oy vermezler o da ayrı mesele hehe.
barış manço milliyetçidir. hemde bayağı sağlamdır. ancak her milliyetçi ülkücü değildir. barış manço'nun türkçü yanını görmemek körlüktür. alparslan türkeş ile komik bir diyalogları olduğu bilinir. bu diyalog esnasında mhp'ye sıcak baktığını vurgulamıştır.

söz konusu hikaye şu şekildedir:
" Darbe dönemlerinde bütün sanatçılar saflarını birer birer yavaşça doldururken, Barış Manço; Türkçü, Milliyetçi olduğunu ve sonunda kadar öyle kalacağını söyler.

Başbuğ Alparslan Türkeş, Barış Manço'nun bu konuşmasından etkilenir ve Barış Manço'ya bir haber gönderir: "Gel yanımıza beyaz bozkurt sende bizdensin, ama saçını kestir de gel..."

Barış Manço'nun, Başbuğ Alparslan Türkeş'e cevabı gecikmez. -"BAŞBUĞUM, HER ZAMAN YANINIZDAYIM AMA ŞUNU UNUTMAYALIM BOZKURT HiÇ YELESiZ OLURMU?" alıntıdır.

doğru olup olmadığını şahsen merak etmekteyim. bu olaydan sonra milliyetçi insanlar barış manço'ya yeleli bozkurt demişlerdir. hala da demektedirler.
Sanatçıları bile görüşlerine göre sınıflandırmaya başlamışsak bu ülkeden ümidi kesmişiz demektir.