bugün

baldıza direksiyon dersi vermek diye bir şey vardır, evlerden uzak düşman başına.

yine bir sohbet esnasında "ya lafı mı olur, ne demek öğretiriz baldız" sözü üzerine, devam etmekte olan ehliyet kursunu da bitirip ehliyetini alan baldıza verilmiş olan sözün bir şekilde sike sike yerine getirilmesidir. kendim sevmem zaten araba kullanmayı bir de işim yokmuşcasına baldıza öğret.

daha önceden belirlenen gün öncesi baldız arar;

bldz: enşteeee, yarın direksiyon dersi verecektin aklında demi. ( enişte felan demez, adımla hitab eder ama şimdi burda uzun uzun her defasında yazamaktansa... )

ckcypsy: haaaa, aaaa...ha evet aklımda. ee peki o zaman, ne zaman olur ?

bldz: valla ben yarın uygunum, okulum da yok. ( baldız öğretmen bu arada )

ckcypsy: eh madem sen de uygunmuşun, hadd yarın bize gel, bakarız çaresine.

bldz: tamam o zaman, deniz'i öp benim için. kib, aeo, öptm, byeeeee.

telefon kapatılır...akabinde arkadan bir ses;

bayan ckcypsy: kimmiş arayan ?

ckcyyps: gardeşin, şu direksiyon için takılcaktık, onu sordu. yarın uygun dedim.

bayan ckcypsy: iyi demişin, öğret öğret.

bazen, bazı şeyler sike sikedir. akrabalık felan, sevmediğin bir çok şeye katlanırsın.

ertesi gün baldız sabahın köründe gelir, kahvaltı yapılır, önceki günden, akşam gezmesi için doldurulan depo ile yola çıkılır. geniş bir arazide manevra çalışmaları yapıldıktan sonra park etme eğitimi için uygun bir yer bulunur.

ckcypsy:şimdi deryacım, şöyle sollu ileri git, sağlı geri gel, kaldırıma bir karış, arkadadaki duvara bir metre kala park et.

bldz: ok.

aracın içinde yapacakları tekrar tekrar tarif edilir. nihayetinde araç yeni, ödenmesi gereken 24 taksiti vardır. araba için benim diyemiyorum daha o derece.

araç sorunsuz kalkar, sollu ileri gidilir, sağlı geri gelmek için araç boşa alınır, geri vitese takılırken vitesden 'gaaarçççççççç' şeklinde bir ses, oy oy...

ckcypsy: ohhh, bana da kes o bezden iki metre, bu ne derya allasen, bas şu debriyaja...

bldz: valla bastım yaaa, cıx cıx cıx...

ckcypsy: he ya, benden geldi o ses, üzerine afiyet motoru bozmuşum, töbe töbe...adam gibi bas şuna...

baskı neticesinde sorunsuz geri vitese takılan araç geri manevra için hazırdır ama baldız hazır olmasa gerek hiç beklenmeyen bir soruyla karşılaşılır.

bldz: şimdi n'yapcaz ?

ckcypsy: nasıl n'yapcaz, senkronize bir şekilde debriyajdan ayağını çekerken aynı şekilde gaza basacan.

bldz: ön ön gider gibi demi ?

ckcypsy: evet. ( sigorta telleri erimeye başlar )

bldz: emin olmak için sordum, neden hemen sinirleniyon.

ckcypsy: yok ya sinirlenmiyom. ( ilk sigara yakılır )

araba şöyle önlü arkalı sağlam bir silkenedikten sonra stop eder. baldız şaşkın, sanki kabahatli araba amk.

bldz: haydaaa, neden stop etti şimdi, kursda böyle olmuyordu.

debriyaja basmadan yeniden kontağı çeviren baldız, arabayı daha şiddetli bir şekilde yine stop ettirir.

ckcypsy: derya, canım benim, aracı boşa al, öyle kontağa bas, rica ediyorum...

araç aslında geri geri gitmeye meyilli, ona kalsa kendi gidecek, o da durumdan şikayetçi ama yapcak da bir şey yok...

debriyaja basılır, vites değiştirilirken ufak bir ses duyulur, baldızla göz göze gelinir, baldız tebessüm eder, sonra geri gitmek için sağ kolunu
arkaya atar ve geri geri gitmeye başlar...

ckcypsy: az sağ yap, az daha, topla şimdi, gaza yarım bas, güzelll, devam böyle, yavaşla şimdi, yavaş, yavaş, dur şimdi, durrrrrrrrrrrrrrrrr, ya amk, kaldırıma çıktın derya, off yaaa.

bldz: tamam...olcak, sinir yok enşteeeee. sen bi insenya araçtan, sen yanımdayken stres yapıyom.

ckcypsy: eh madem.

aracı baldız sorunsuz kaldırır, yine sollu çıkar ileri doğru, üç dört defa stop ettikten sonra geri geri gelmeye başlar...

ckcypsy: gel geahh, geahh, sağ yap saaağğğğ yapppp, topla şimdiiiiiiiii, toplaaaa, yavaşla, yavaşlaaaaaaaaaa, laaaynnnnn......

arabanın sağ ön camından baldızla göz göze gelinir.

bldz: nasıl enşteee iyi mi ?

ckcypsy: he iyi amk, ikidir kaldırıma çıkıyon. hadi ya biraz kolsantre, rica edicem.

o değil de ara sıra aynadan makyajım bozulmuş mu, saçlarım dağılmış mı şeklinde kendini kontrol etmesi ayrıca deli etti beni.
altıncı sigara yakılır...

bu arada yoldan geçen insanların tebessüm dolu bakışları, hayret içinde beni seyredişleri,
sabrıma hayran olan kitlelerin ayaklanmaları...göz göze gelmeler, tuhaf bakışmalar, olur abi sıkma kendini dercesine kaş göz oynatmlar... hele biri direk sözle teselli etti beni.

yoldan geçen genç: abi valla işin zor senin, kolay gelsin.

ckcypsy: he ya naparsın... ( bi siktir git amk )

bu arada baldız yeniden geri geri gelmekte ve fakat biraz hızlanmış bu durum beni iyiden rahatsız etmiş olacak ki;

ckcypsy: yavaşşş geahhh, yavaşşşşşşşşşş, dur dur durrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

desen n'olur aracın sağ arka jant kapağı kaldırıma sürter canım nikelaj jant kapağı yarrağı yer.

ckcypsy: naptın derya, siktin jantı...

bldz: tamam enşteee, alırız yenisini.

yenisini alırmış, ya of amına koydu arabanın hala jant diyo, alırız diyo. paketteki son sigara da yakılır...

devam eden park etme çalışmalarından olumlu bir kaç cevap sonunda bölgeden ayrılmak üzere yola koyulunur.
ardımızda bolca lastik izleri, kaldırımdan aşınmış ufak minik taş parçacıkları ve etrafa bıraktığımız yakıt atığı ve gürültü ile ortam terk edilir.

bldz: ee enşte nasıldım ?

ckcypsy: süperdin, daha nasıl olsun derya, jant kapağını siktin attın. ( bu arada araçta yakıt kalmış mı diye gösterge kontrol edilir )

bldz: dert etme maaşımı aldığımda kapağı yenileriz.

ckcypsy: tamam sorun değil, ama yakıt bitmiş.

bldz: benzili mi bu ?

ckcypsy: yok suyla çalışıyo ?

bldz: gazlı mı ?

ckcypsy: benzini tabi derya, çalışma sesinden felan anlamıyon mu ?

bldz: o kadar iyi değilim.

ckcypsy : benzin bitmiş...

bldz: ben burda kalsam, valla çok geç kaldım, daha arkadaşlarla buluşcaz.

ckcypsy: eh madem...( benzin bitmiş diyom, kime diyom amk ) burası uygun mu ?

bldz: süper, tamam ya saol aslan enştem benim, hadd iyi bünler, öptm, byeeeeee.

ulan baldız, hadi kapağın amına kodun, insan hiç olmadı yirmi liralık benzin alır be.
(bkz: şahin k ereksiyon başında)
(bkz: uzun entrylerin okunmaması)
ben verdim, memnun kaldı..*
(bkz: baldıza ereksiyon dersi vermek) *