bugün

Kadir inanır, Müjde Ar, Mete inselel, Ali Şen, Renan Fosforoğlu, Zeki Alpan, Oya Öğe, Yonca Yücel, Levent inanır'ın oynadığı; 1975 yılında yapılmış müthiş bir komedi filmidir...
Almanya' dan dönen Hasan (Kadir inanır) kasabada hasretle beklenmektedir. Çünkü kasabanın zengin eşrafından olan beşik kertmesinin babası, onu bir an önce kızıyla evlendirmek istemektedir. iki kızı vardır. Biri güzel naciye (Müjde Ar), diğeri Hasan'ın beşik kertmesi olan çirkin fikriye. Bunu öğrenen Hasan istanbul' a kaçar, ama güzel baldız hep aklındadır.

iki ailenin pikniğe gittiği bölümde radyodan maç anlatan spiker ile hasan'ın hareketleri o kadar özdeşleştirilmiştir ki; gülmekten sandalyeden düşürür insanı... "hasan etrafına baktı, hasan, hasan kaleciye yiyecekmiş gibi bakıyor, hasan, hasan vuruyor, hasan attı, hasan attı gol oldu..."

şükrü arnamus (ali şen) durumu anlayınca hasan istanbul'a kaçar, şükrü arnamus da oğlunu (mete inselel) peşinden yollar... hasan kayınbiraderini ayartır... bakir biri olan kayınbirader tecrübesiz olduğunu söylemek için "enişte be, benim köyde eşekten başka metresim olmadı" cümlesini kurması insanı ayrı bir yarar... babasından para istemek için yazdığı mektuplar ayrı bir yarar... baba silah tutukluk yaptı, kendime bir hoca tuttum, attığımı vuruyorum... alttan vurma, önden vurma, arkadan vurma" gibi tabriler ayrı bir yarar... filmin bir de "kara murat" isimli kahramanı vardır ki; o ayrı bir olaydır...