bugün

dedenin kalp ameliyatı sebebiyle babaannenin* tek kalmasına gönlün razı gelmemesiyle ertesi sabah* gerçekleşen hadisedir.

Mersin'in bir köyündeyiz. çok değişmişim. uzun süredir köyde değildim. dolayısıyla hem özlem hem mahcubiyet hem yaşanmamışlıklar hem hepsi birden.

babaanne* Türkçe konuşamıyor. zar zor dili dönerse eğer çat pat. Arapça konuşuyor. Arapça biliyor zor geliyor Türkçe'ye. ama ben konuşabiliyorum. seviniyor öyle görunce. torunları konuşamıyor, anlıyorlar ama*
kahvaltıya oturduk. çocukken de hep nenemle kahvaltı ederdik ama bu kahvaltı çok farklı hazırlanmıştı. mahcup bir özen, dünya tatlısı bir ambiyans yaratılmaya çalışılmış gibiydi.bir şeyler değişmişti, belliydi.

"sen Ankara'da okudun, şimdi özlemişsindir o tatsız tuzsuz yemeklerden sonra."

ev bahçeli. geniş bir avlusu var. rüzgar esiyor bide hafiften uyku getiriyor. ama uyunmaz. hatta koy saatine göre geç bile kalkılmış.

"nene yeter Allah aşkına başım döndü gel otur kim yicek bunları?"
"3avafi Allah* sen yicen tabi sana hepsi"

tekrar kalkar mutfağa!

"nene gel tamam her şey var daha nereye allasen?"
"dur bir şey unuttum alıp geleyim"

gelir.

elinde boş bir tabak ve bıçak.*
"bunlar ne nene, nereden çıktı"
"sen bunlarla ye, daha güzel, al al bol bol al tabağına.."

ballar reçeller zeytinler hamur işi el ve ev yapımı, kümesten yumurtalar.. masada vardı daha bir şeyler.

"ne gerek vardı nene? eskisi gibi normal yerdik ne zahmet bu?"
"eskisi gibi olur mu? zaman geçti, büyüdün. belki yakında evlenicen kocaman oldun, deden belki daha gelemiyecek geri Allah bilir her şeyi..eskisi gibi olur mu bir şey."

sahi Ankara'dan gelmiştim. kaç yıllık sürede yemeğim, konuşmam her bir şeyim değişmiş. köy bile aynı değildi. değişiyor insan elbette. mecbur değişiyor.
belki farkettiren olmasa bile değişiyor ama farkedemiyor.

babaanne yine yok!

"yahu yine nereye gittin gel istemiyoru bir şey tamam gel doydum babaanne!!"*
"eee uzun süreden sonra böyle yiyince çöker tabi ağrlık"*
bana sade, kendine orta şeker kahve yapmış.*****
olma ihtimali düşük durumdur. Allah rahmet eylesin ben küçükken vefat etmiştir.
bu yüzden yaşlı nineler, özellikle dedeler çok sevimli gelir bana.
Bugün sabah yanıma granola, badem sütü ve cold brew almıştım kahvaltı için. Babanneme de almıştım.
Cold brew i pek sevmedi, badem sütü için badem tadı gelmiyor bunda dedi.
Eleştirel de bir kadındır..bomboş muhaliflikleri vardır.
Neyse kahvaltı ile fotoğrafımızı aile grubuna attım.
Babamdan gelen mesaj şu: annemi bozma...

Allahım yarabbim yaafjfjfj.
güncel Önemli Başlıklar