bugün

hayatında hiç aşık olmamış birinin aşk hakkında konuşmaya layık görmediğim önermesidir.

(bkz: beyaza siyah demek)
değerler kendi arasında kategorize edilirse; hepsinin kendine göre değeri vardır. ancak ahlak ve namus bir toplumun temel öğelerdir. bunlar olmadan aşkın ne önemi olabilir ki?
gerçekten aşık biri zaten ahlaksızlık yapmaz,aldatmaz... onun gözünün gördüğü sadece bir kişi vardır, onun kalbine ve ruhuna dokunabilen... aşk eğer gerçek aşk ise çok masumdur, çok kutsaldır, namus ve ahlak değerlerini konuşmaya bile gerek bırakmayacak kadar sağlamdır...
günümüzde aşk; sekstir.

(bkz: başka da bir şey demem)
evet değerlidir. aşk, türün devamı için en uygun bireylerin bizim anlayamayacağımız biçimde birbirine çekiminin sonucudur. burda bahsettiğim tür doğal olarak insan türüdür. ve bir türün devamı sonuçsa, o türün sonradan kendi yarattığı ahlak ve namus kavramı buna oranla çok basit kalmaktadır.
çok çapraz cevapları olan sorunsaldır. ahlak'ın namus'un göreceli olmasına göre sıralanır. size göre bir kızın mini etek giymesi ahlaksızlık olabilir ama bana göre değildir. size göre bir kızın sevdiği erkekle konuşması bile namussuzluk olabilir (bkz: töre) ama bana göre değildir. size göre bir erkeğin bir kadını arzulaması aşktır ama bana göre değildir.

zaten önemli olan değer verdiği, önceliği olduğu şeylerin doğrultusunda yaşayabilmektir.