bugün

Her defasında beni şoke eden, dumurlardan dumura sürükleyen "japon yapmış abi" dedirten bildiri. Evde dahi olsam internete genelde telefondan bağlanırım. Yalnız evin her yerinde Wifi çekmediği için örneğin mutfağa gittiğimde mobil veriyi açarım. Yalnız bazen wifinin çekmediğini farketmeden dolayısıyla da mobil veriyi açmadan önce bi linke tıklarım. işte bu durumlarda telefon beni önce uzun bir süre bekletir ve iyice sinirlenmeme sebep olur. Beklemekten iyice bıkıp tam kızmışken ekranda işte bu yazı görünür "ağa erişilemiyor". Karşı koyamadığım bir gülümseme ile beraber içimden "Bak sen kerataya" derim kendi kendime. Kızdığımı farkedince, gönlümü almak için her zaman ki resmi dili (bkz: lütfen tekrar deneyiniz) bi kenara bırakıp bana "ağa" diye sesleniyor. Maksat beni gaza getirip ona kızmama engel olmak. Ki bunu gayet de iyi beceriyor namussuz. Yalnız benim asıl kafamı kurcalayan, bu japonlar bizim kültürde "ağa" diye bir ifadenin olduğunu nasıl bulmuşlar. Hayret doğrusu. Adamlar sadece ürünlerinde değil ar-ge çalışmalarında da kendilerine hayran bırakıyorlar. "ağa" diyor lan telefon bana.
Yarın öbür gün ücretli sitelere girmeye çalışırken "bu siteye üyelik yılda 70 liradır" gibisinden bir uyarıyla karşılaşırsam, telefonum "ağaya beleş" şeklinde bir uyarı yazısı çıkarıp, o siteye kapak yaparsa hiç şaşırmam.
Ağa değil ulan beyefendi diyeceksin. Dedirtir.