bugün

hükümetin kendisine bir türlü soramadığı sorudur.
bu nasıl sorudur ki,esas olan kendin olabilmektir.

türksen türksün,
müslümansan müslüman.

seni kendin olduğun için kabullenemeyenler utansın.
bu sadece hükümetin değil, türkiye'nin tanzimattan bu yana kendisine sorması gereken sorudur. cevap evetse ne bu haldir, hayırsa neyin mücadelesi veriliyordur.
avrupalı olmak değil ama avrupalıların ekonomik ve eğitilmişlik seviyesinde olmak öndemlidir şeklinde cevap verilecek sorudur.
aslen asyalı olan bir toplum icin cevabı hic önemli degil olan sorudur.
önemli olan insan olabilmektir, yoksa avrupalı olmak asyalı olmak hikayesi boş bir anlam içerir. neden, çünkü bütün milletleri kardeş olarak gördükten sonra dünyaca refah olunabilir.
avrupalı olmak değil, onların gelişmiş olmalarında ki nedenleri ve diğer yararlı şeyleri kavramak önemli olan. illa avrupa diye ısırar edilmemeli zaten saçmalık olur bu.
(bkz: ben sana avrupalı olamazsın demedim adam olamazsın dedim)
hayır diye cevap verilebilecek bir soru meselenin avrupalı olmak ya da olmamak meselesi olmadığının anlaşılmasını sağlayabilir
Bir de bunlarin Turk özentileri vardır, iki ülke görümenin mucizevi bir şey olduğunu sanarlar ve bunu sürekli gündeme getirip hava atarlar çünkü Tr'nin ekonomik şartlarinda yurt dışı seyahati çoğu kişinin yapamayağı bir durumdur, oysaki Avrupa'da daha liseden dünyayı gezmeye başlar öğrenciler çünkü ekonomik ve vize durumları buna elverişlidir ve bunun havasıni da kimi Turkler gibi atmazlar çünkü bu tarz seyahatlere nüfusu coğunluğunun imkanı vardır.
turk milletinin kendisine sormasi gereken sorudur.

Avrupada dogup buyuyen biri olarak sunlari soyleyebilirim:

Illa avrupali olmak istiyorsan, bir avrupali insaninin demokratik anlayisini, disiplinini, düzenini ornek alarak yapman gerekir. domuz eti yiyerek, onla bunla yatarak, acik secik giyinerek degil.
ha ben bunlari avrupaya ozenti icin degil, sevdigim ve istedigim icin yapiyorum diyosan sorun yok ama maalesef turkiyedekiler (belcikaya erasmusle gelen turk ogrencilerden anladigim kadariyla) avrupali olmayi, modern olmayi bu saydiklarimi yapmak zannediyorlar.

Kimse kimseye karisamaz elbette, banane ne halin varsa gor, ama cok zavalli ve ezik gorunuyorsun bilincsiz yaptigin icin. Benden soylemesi.