bugün

Yaklaşık 22 yıldır çalışıyorum. 21 yıldır sağlık ve hizmet sektöründe (optik) çalışıyorum. Bunun 18 senesi avm'lerde, takribi 3 senesi de cadde mağazalarında geçti. O yüzden böyle bir versus yapma ihtiyacı hissettim.

Bir avm'de çalışırken müşteriler size değer vermez. Artan rekabetten ve mesleğimize olan saygımızdan Ona normalde göstermeniz gereken saygının çok çok ötesinde saygı duymak zorunda olduğunuzu bilir ama buna karşın size köpek muamelesi yapar. Çoğu zaman vazifemiz olmayan şeyler yaptığımızda bile bunun karşılığında bırakın ücreti -ki istemem- bir teşekkür bile etmez avm müşterisi. Gözlüğü yamulur, düzeltirsin. Teşekkür etmez. "bu niye yamuldu" diye sana hesap sorar. Diyemezsin ki "be amına kodumun evladı. insan gibi kullansan yamulmaz". Gözlüğü kırılır sana kızar. diyemezsin ki "be amına kodumun evladı. Gözlüğü ben mi kırdım? Bana niye kızıyorsun".

Buna karşın cadde müşterisi öyle değildir. Hatır gönül bilir. insanlık bilir. Nezaket bilir. Görgü bilir. Karşısındaki insana değer verir. Çakal esnaf gibi değil de komşu gibi görür. Üzerinize vazife olmayan bir iş yaptığınızda muhakkak bedelini ödemek ister. Almazsanız çok içten bir şekilde teşekkür eder. 2 tane gözlük ipi istedi daha şimdi bir müşteri. "borcum ne" diye sordu. "bişey istemez abi" dedim. Buna rağmen almam diye ısrar etmeme rağmen zorla çıkarıp 5 lira verdi. "bir daha gelmeye Yüzümüz olsun" dedi çıkarken. "abi hakkını helal et o zaman" demek zorunda kaldım ben de.

Özetle cadde müşlerisi adamdır. Avm müşterisi kapitalist sistemin insanlıktan zorla çıkardığı hayvanlardır. istisnalar elbette var ama genel durum bu.