bugün

atm nin parayı yutması, alıkoymasıdır. günümüzde birçok yerde görebileceğimiz bu aletler bankamatik olarak da bilinmektedir. kul yapımıdır, hata yapabilir!

efenim bu yazıyı yazmamdan birkaç gün önce, babamın garanti bankasına olan kredi borcunu yatırmaya gittim. defalarca uğraştan sonra yedi adet parayı tam olarak yatırabildim. tabii parayı yatırırken arkamda sıra olduğunda, işlemi iptal edip banka müşterilerine sıramı verdim. velhasıl bu parayı yatırdım. fakat saçlarım beyazladı ve temmuz sıcağında başıma güneş geçti. eve geldiğimde parayı okumamasının nedenini düşündüm. ama bulamadım ve tövbe ettim.

bursların yatmasıyla birlikte, kredi kartı borcumu ödemek için 15.07.2013 (kredi kartının son ödeme) tarihinde falanca yerdeki iş bankası bankamatiğine gittim. aklımda sürekli bir üst paragrafta anlattığım anlar vardı. son ödeme tarihi olduğu için mecburen parayı yatırmam gerekirdi. tecrübelerime dayanarak saat yirmi üç sularını seçtim. çok salak olduğum için son ödeme tarihinin bir saat öncesini seçmiştim. beklenen an geldi ve kartı taktım. asgari tutarı ödeme seçeneği falan derken parayı okumadı. defalarca parayı (100 tl) soktum. makineye kafa atmak istedim. ekrana yumruk atacaktım ama kendime hakim oldum. arkamda bir müşteri vardı. canım türk insanım onun da canı sıkıldı. "paranın ortası katlı olduğundan okumayabilir." dedi. düzelttik ve okumadı. müşteriye sıramı verdim. daha sonra yirmi kere parayı yatırmayı denedim. diyeceksiniz ki okumuyorsa bırak beyinsiz! ben de öyle düşündüm ama malumunuz saat on ikiye yaklaşıyordu. neyse efenim en sonunda parayı vermedi tuhaf sesler çıkardı, içimden herhalde okudu dedim. huzura erecektim ki ekrandaki işlem hatasını görene dek. kartı verdi, parayı vermedi. tekrar aldı beni bir düşünce. para burs parasından gelen ziraat bankasının verdiği yeni bir paraydı.

müşteri hizmetleri derken bankamatikte sayım yapacaklarını söylediler. dönerse benimdir. o değil de bütün hesaplar alt üst oldu. sağlık olsun dedim. yapacak bir şey yok. şu anda haber bekliyorum. ama size naçizane birkaç tavsiyem var. parayı yatırırken fazla zorlamayın. birincide zorlaya zorlaya okuttum ama ikincide olmadı. ikincisi ise bankanın önündeki bankamatiklerde yatırmakta fayda var. banka mesai saatlerinde böyle bir sorun çıkarsa, daha iyi bir şekilde yardımcı olabilirler. ama bana sorarsanız bundan sonra paramı alır, bankacıya bizzat teslim ederim. tüm bankamatiklere selam olsun!

edit: imla.
paranın yatırıldığını gösterir.
finans bankasinda olur genelde.