bugün

atm lerden para çekmek için kart yerleştirilir. şifre girilir ve ardından çekilecek miktar girilir ve artık paranın gelmesi beklenmektedir. para gelirken sağ ya da sol elin parmakları ile atm makinası üzerinde tıkırt tıkırt şeklinde küçük parmaktan büyük parmağa doğru değişik bir ritim tutulur. hemen hemen atm lerden para çeken herkesin yaptığı lüzumsuz bir harekettir. muhtemel olarak gelen paraya sevinen bünyenin ilk tepkisidir.
arkada sırada bekleyenlere "acelem var zaten, sizi burda bekletmek istemiyorum, makine yavaş ben napim" şeklinde bişeyler anlatan harekettir. ama nafile abicim bıdı bıdılar kesilmek bilmez.
bitsede gitsek tepkisidir. atmlerden para çekmek daima sıkıntılı bir süreç olmuştur. kartı taktıktan sonra ilk olarak şifre girilirken sinsice gözler "biri bana mı bakıyo lan?" bakışı yapar etrafa. arkanızda bekleyen birisi veya birileri varsa vücut ekranı iyice kapatacak şekilde ayarlanır ve gizlemekte olduğunuz birşey olduğu iyice belli edilir. şifre girildikten sonra ana menüde durmakta az biraz sıkıntılı bir dönemdir. nedendir bilinmez insanlar hesaplarında ne kadar para olduğunu göstermek istemez. hesapta az para varsa "yazık lan garibim fukaraymış" tepkisi yememek için, çok para varsa da eh malumunuz. o nedenle hızlıca para çekme ekranına girilerek gerekli tutar yazılır. bu endişeli hal bünyede etki yarattığı için ne kadar para çekeceğiniz daima birkaç saniyelik bir düşünme seansına dönüşür. artık miktarı girmişsiniz ve rahatlamışsınızdır. bütün bu sıkıntı ve "arkamdaki bunaldı çabuk olmalıyım" endişesi son bulmak üzeredir. işte bu son saniyelerin telaşı vücutta bazı ritmik aksiyonlara neden olur. parmaklar atm makinesinde ritim tutmaya, dudaklar ıslık çalmaya niyetlidir artık. hepsi "bitsede gitsek" çığlığıdır adeta. para makineden çıktığı anda o parmaklar danslarını öyle hızlı bir şekilde bitirip öyle atik bir şekilde parayı yakalar ki paranın cebe giriş süresi bazı yerlerde 1.2 saniyeye kadar düşmüştür. atm nin süreyi uzatma amaçlı sorduğu "makbuz istiyor musunuz?", "başka işlem yapmak istiyor musunuz?" sorularına hızlıca ve peşpeşe hayır tuşlarına basarak itiraz ediltikten sonra kart sert bir şekilde çekilip arkaya bakmadan atm makinesinden uzaklaşılır. bir sonraki sıkınıtlı dakikalara kadar bünye huzura kavuşmuştur artık.
sabırsızlık ve heyecanın vermiş olduğu istem dışı bir harekettir.
Ritimin uzamansı halinde sıradaki kişi çıldırabilir.