bugün

Aşağıda o çok güvendikleri bilimsellikleri ve subjektiflikleriyle açıklanması gereken durumlardır.

Şöyle ki peri masalı dedikleri islamın yüce kıtabında okuma yazma bilmeyen resul'u ekrem'in yazdığını iddia edenler şu sorulara cevap verebilirler mi acaba.

1- EN'AM SURESi 125- "Allah kimi doğru yola iletmek isterse göğsünü islâm'a açar. Kimi de saptırmak isterse göğsünü, sanki göğe çıkıyormuş gibi, dar ve tıkanık yapar. Bunun yanısıra Allah, inanmayanları iğrençliğe mahkum eder."
Burada geçen göğsün göğre çıkıyormuş gibi dar ve tıkanık olması ifadesi. Gerçekten şaşırtıcıdır. Hz. Muhammed'in bizim gibi insan olmayıp uçabilen biri olabilme ihtimali tabi ki bu şaşırtıcı durumu açıklayabilse gerek. Burada aksini iddia edecek kişiler hemen şunu söyleyebilir dağa çıkmaktır dağa çıkmak canım. Ancak Kur'an da anlatılmak istenen şey her zaman için tam o durumu ifade eden kelimelerle anlatılmıştır. Bunu ileriki açıklamalar ve ispatlarda da görebilirsiniz.
2- "Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz."

(Zariyat Suresi, 47)

Burada göğün (uzayın) gök uzay değil diyenler için gök kelimesinin geçtiği ayetler ("En yakın göğü yıldızlarla donattık") uzay anlamında kullanıldığı görülebilir. 1400 yıl öncesinden inen ve kimilerince süperegolarını bir tarafa atabilmek adına yapılan peri masalı önermesine inat eder gibi bir gerçek vurgulanmıştır. "Evrenin Genişlemesi" gerçeği. Geçmiş yüzyılın başına kadar genel kanı uzayın statik olduğu ve öncesiz olduğuydu. Uzay durağandı. Ancak Alexander Friedmann ve Georges Lemaitre uzayın durağan olmadığını teorik olarak ispatladı ve 1929 yılında evrenin genişlediği Edwin Hubble tarafından da gözlemlendi. Bu genişleme yeni yüzyılda yapılan keşiflerle de hala geçerliliğini korumakta olup evrenin müthiş bir hızla genişlediği ortaya konmuştur. Son araştırmalarda evrenin genişleme hızının beklenenin aksine arttığı da gözlemlenmiştir (bkz: kara enerji)Doğrusunu Allah bilir ancak yine ayette geçen 'Büyük bir kudretle' ifadesi de bu bahsedilen kara enerjinin karşılığı olabilir. Burada bunu ateist felsefeyle açıklayabilecek bi durum olmasa gerek diye düşünüyorum.

3- "Sonra o su damlasını bir alak (hücre topluluğu) olarak yarattık; ardından o alak'ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık;
böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir." (Müminun Suresi, 14)

Evet burada da bir zamanlar Kur'an da çelişki bulduk koşun cennet yok cehennem yok yihuu diye sevinç nidaları atmış oldukları ayet. Yakın bir zamana kadar önce et ve kemiğin aynı anda oluştuğu düşünülürken sonraki araştırmalar Kur'an da bahsedilen durumun geçerli olduğunu kanıtlamış ve ateistlerin Hz. Muhammed hakkında mikroskobu o bulmuş olabilir demelerine neden olmuştur.

Yine insanın yaratlışıyla ilgili üç evre spermin karmaşık olması v.s gibi o günün imkanlarıyla bilinemeyecek bir çok konu Kur'an da anlatılmıştır. ilk ayette dediğim gibi alak kelimesi (bir yere yapışıp ordan beslenen parazit anlamında kullanılırdı o günün dilinde) nasıl özenle seçildiyse göğe yükselmek o derece özenli seçilmiştir. Eğer anlatılmak istenen dağa çıkarken yaşanan olsaydı kesinlikle oradaki ifade dağa çıkarken olurdu. Bununla birlikte Hz. Muhammed, nasılsa göğe yükselenin de nefesi daraliyor ben burada böle yazayim da millet şaşırsın aa diyip bana inansın diyecek de değildir bu tür savunmalar yapmayın lütfen.

4- Kur'an da genel olarak dikkat çeken diğer bir nokta da (ki bu benim tamamen şahsi görüşümdür kimseyi bağlamaz) toplumsal yapı ve ekonomik model olarak kesinlikle liberal-kapitalist ekonomi taraftarı olmamasıdır. Ayrıca sınıf toplumu yerine sosyal eşitlikçi toplumu savunmaktadır. Kur'an at gözlüksüz okunduğunda genel ifadelerden bu yargıya varılabileceğini düşünmekteyim. Bazı yeşil sermayeci denilen kitleleri baz alıp ki ben işçisinin sigortasını yatırmayıp bununla hacca gideni kesinlikle Kur'an la taban tabana zıt olarak görmekteyim; baz alarak islam kapitalisttir demeyi de uygun görmüyorum. islam ne kapitalizm ne sosyalizmidr islam sadece bir dindir. Bunu ideaoloji haline getirenler de zaten bu dine değil bu dinin düşmanlarına hizmet etmektedirler. Kur'an ifadeler dikkatli okunursa Allah fakir'in yetimin hakkında gözü olanları zekatı vermeyenleri şiddetle yermiş ve tehdit etmiştir. Hatta hak yiyen kişilerin ömürleri boyunca kıldıkları namazın dahi geçersiz olabileceğini nerdeyse her namazda okunan Maun suresinde bizlere bildirmiştir. Hal böyleyken islamın en önemli ibadetlerinden olan namazı dahi Allah katında bir hiç haline getiren insanların hakkına girme kamusal faydaya engel olma gibi eylemleri şiddetle yeren islam'ın fakir düşmanı olduğunu düşünmek ne kadar tutarlıdır düşünmek gerek.

Burada mutlaka dediğim şeylere kendinizce açıklamalar getireceksiniz ya da getirmek için çabalıcaksınız. Mutlaka mantıklı savunanlar da olacaktır ancak her mantıklı savunma aşağıdaki örnekte olduğu gibi bizi haklı çıkarmaz.

"Allah buyurdu: "Sana emrettiğimde secde etmeni engelleyen neydi?" iblis dedi: "Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın."

A'RÂF - 12

edit: imla