bugün

bir tür arınma olayıdır.

birinci aşama: hiç bir şey kabullenilmez. tanrı vardır. ama dine yaklaşım asgari düzeydedir.

ikinici aşama: dini kurallardaki çelişkiler ve hurafeler göze çarpar. dindar insanlardaki tutarsızlık ve insaniyet olgusunun zayıf olduğunu hissedersin.

üçüncü aşama: peygamberlerin mucizelerinin saçma gelmesi. ama hala tanrı'nın varlığını kabul etmek. madem tanrıdan gelen gücün var doğar doğmaz konuşuyorsun, ayı yarıyorsun, denizi yarıyorsun o zaman niye kitabı niye elle yazıyorsun.

dördüncü aşama: parçalar birleşince tanrı'nın olmadığını kabullenmek.
(bkz: yine mi sen lan)
zorlu bir yol doğrusu. ne etsem bilemedim. agnostiğiz diye ortada dolaşıyoruz.
(bkz: yoldan çıkınca sağdan düz devam)
evet islam'da kafa karıştırıcı, akıl çeldirici birçok, günümüz perspektifinden bakıldığında "hadi ulan ordan" denilesi birçok yer vardır, fakat bu ateizme gitmez, olsa olsa agnostizme gider. netice de ateist bir yaratıcının varlığına inanmaz, eğer ki biz kısıtlı beynimizle bir kainatı, evreni mevcut matematikle, 5 duyumuzla algılayıp açıklamaya kalkarsak bu kibirden ileri gelen düpedüz küstahlık olur. hatta hiç unutmam bir gün lavaboda taharet musluğunu açıcam, bir baktım karınca var. ulan suyu açsam karınca suya kapılıp gitcek, açmasam koku iyice yayılcak. üflüyorum falan karıncaya ama yok karınca hala su yoluna ilerliyor. bekledim bekledim, en sonunda açtım suyu karıncayı tuvalet deliğine boylattım. şimdi bu karıncanın çevresindeki olayları, beni algılaması mümkün mü? benim aslında ona iyilik yapmaya çalıştığımı algılayabilecek kalibrede mi? yooo, e o zaman biz kimiz ki 3 boyuttan ibaret dünyamızda kainatı algılayabileceğiz. he agnostiğim de, canımı ye. ama ateistim çünkü şundan şundan dolayı dersen sen kimsin ulan? derim.
"bence" ateistler çıldırmış olabilir. çünkü benim inanç ım sağlam olmasına rağmen "O" nun kudretini azametini aklıma yüklediğimde eziliyorum çünkü insanın tamamen kavrayabileceği birşey değildir bariz mucizeler vardır bu sayede inancım sağlam. ama adam deli gibi araştırıyor okuyor öğreniyor ve sağlıksız olmakla beraber aklına ite kaka soktuğu bilgilerle açık yakaladığını zannediyor.

evet malesef yanılıyor. biraz dikkatli baktığımda dünya resmen bir ana okulu gibi geliyor bana. hem boyut olarak hem de yaşayış olarak . çocuk anne diye tutturuyor zırıldayanları var , yemeğinde uykusunda ve oyununda olanları da var. o annesinin akşam gelip kendisini alacağını biliyor. zırlayan ise tamamen kendisini ortamdan soyutlamış. hayır beni kimse almaya gelmeyecek annem beni terketti deyip huzursuz olmakla beraber hafif özlemiş diğer çocuklarıda zırıldamaya tetikliyor. bence ateistler çıldırmış olabilir. bu yüzden ateizm e giden yol çıldırmaktan geçiyor olabilir.

"peki bu durumda türübünlerdeki taraftarlar çıldırmayan ipnedir sloganıyla statları inletirken ve çıldırırlarken o esnada (ipne ve ateistlerden oluşan bir ülke " olduğu yargısına vardığımı söyleyemem" ...

açıkçası veya kapalıcası tamam sigara içenler için açıkçası diyebiliriz çünkü kapalı alanda ceza yiyebilirler zaten sigara pahalı. çok uzattım şunu diyecem açıkçası ateizme giden yolu bulmak gerçekten zor . ben bulamadım çok düşündüm bulamadım birtane buldum ona da şuradan kanaat getirdim ben ateist değilim ve ateistler büyük ihtimalle çıldırdılar. ateistler ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. çünkü yazdıklarım çılgıncasına bir şey. ellerim kollarım bağlı " değil değil aslında " her çeşit yemekten ve fazlacana yersen gıda zehirlenmesi ve miğde fesatı vakalarıyla karşılaşabilirsin . bu da aynı öğrenmek gibidir. iyice öğğütmeden yersen lüpen lüpen hop şişersin kusmak istersin miğden bulanır fazla ve bir sürü öğreti alıp iyice öğütmediğin için . üstelik şu var çılgıncasına kabızlık ..

arkadaşım atizme giden yol kabız oldu çılgıncasına ama lahman yaparsan bok içinde yaşarsın suratına sinek konar elin yüzün bok olur. ve lütfen soyunun inatçılığınızdan kuranda geçen inatçılardan olmanızı istemem "o" da istemez. hadi gel ne olursa olsun gel ...

ateizme giden yol da otostop çekerseniz korkarım ki o kötü yere cehenneme gideceksiniz...

lütfen ateizme giden yolu sormayın yaşadığım dünyadan yaşadığım bedenden baktığım gökyüzündan ellerimden ayaklarımdan aklımdan güneşin bıraktığı gölgelerden utanıyorum...

ateizme giden yol bence çıldırmaktan geçiyor...