bugün

her ateistin "bir şeylere inanma" ihtiyacı hissettmesinden mütevellit, kendisine "tanrı kadar güçlü(!)" ifadesi kullanabileceği bir lideri içeren en yakın seküler düşünce sistemine kendisini kaptırması sonucu oluşan ilişkidir.
tanrıya inanmayan, onun imtihan için yarattığı zorlukları yaratıcının zayıflığı olarak gören bir mahlukun ölüme yenik düşecek derede aciz bir kulu tanrılaştırması ironiktir.
çok çok alakasız bir sunumdur. Kemalizmi ateistlikle yargılayıp bir tutamazsınız. Mustafa kemalden yola çıkalım ulu önderin her sabah dolma bahçe sarayının pencerelerini ezan sesi sarayda yankılansın diye açtığını bilen kaç kişi var ?ya da ya da ölen şehitlerimiz için okutulan dualar indirilen hatimler ? siz anca konuşun yargılayın araştırmayın. ateistliği seçende kendi seçimidir kemalist olması ateis olduğu anlamına gelmiyor ya da ateist olup kemalist olmakla alakası yok.
yoktur. Ancak örnekleri görülüyorsa da bazı dinciyim diyen, dinin arkasına sığınan, ancak dinle bağdaşmayan hareketler gösteren şakirtlerin faturasının dine çıkarılmasından dolayıdır.

Not: Atatürk ü seviyorum ancak örnekleri görülen kemalistlerden değilim. Dinimi seviyorum, ama din kisvesi altında da millete karışmıyorum. Kısacası sade vatandaşım.
(bkz: YaraK yarak başlık açan şakirtler)
ikisininde sonunda izm vardır. bu izm, atam izindeyiz kelimesinden gelen bir şeydir. dolayısıyla sıkı bağ buradan gelmektedir. gerçekler acıdır, biberde acıdır. demek ki gerçekler biberden gelmektedir.
ateizm; teizm, yani tanrıcılık düşüncesi, tanrının varlığı inancıdır. ateizm ise aldığı ekten mütevellit bu düşüncenin tam tersidir, tanrının olmadığı düşüncesidir.

kemalizm; atatürkçü düşünce akımıdır, çağdaş devlet yönetimi, "devlet halk içindir" düşünce yapısına yönelik, bağnazlığı reddeden bir düşünce yapısıdır. din'i kişisel bir olgu olarak benimseyip asla varlığını inkar eden düşünce yapısına bürünmemiştir.

bu nedenlerle ateizm ve kemalizm arasında vurgusunu yaptığınız dinsel bağlamda sıkı bir ilişki yoktur.
su götürmez hatta sel götürmez bir gerçektir, bu iki zumre birbirine çok yakın ve içli dışlı dır.