bugün

müslümanların bi türlü kabullenemedikleri durum.

bi aralar bundan bahsetmiştim de ama nerde hatırlamıyorum, ziyan yok tekrar edelim. bi insan kendi fikrinin yanlış olma ihtimalini kabullenebilir, bunda hiç problem yoktur. yani akıllı bi müslüman rahatlıkla "ben bu dine inanıyorum ama yanlış olabilirim" diyebilir. hatta "yanlışsam bile kaybedeceğim bi şey yok ki" savunması bile bu düşünceden çıkıyor zaten. yanlış olma ihtimalini gözönünde bulunduruyor yani müslümanlar.

ama işte insanın kabullenmekte zorlandığı şey karşı fikri savunan kişinin kendi fikrine hiç ihtimal vermemesidir. yani müslüman kardeşim ateist adamdan da aynısını bekliyor. o da ateistin çıkıp "evet ben dine inanmıyorum ama yanılıyor olabilirim, islam doğru olabilir" demesini bekliyor. ateist bunu demeyince de çıldırıyor.

oysa ateist yanılıyor olma ihtimalini kabulleniyor aslında. çünkü çoğu ateist agnostiktir. fakat agnostisizm çoğu insanın sandığı gibi "dine inanma dinsiz de kalma" gibisinden bi felsefe değildir. sadece hiç bi şeyin kesin olamayacağı fikrine dayanır. bu durumda ateist aslında bi tanrının varlığına inanmaz ama var olabileceği ihtimalini de kabullenir. kesinlikle reddettiği şey ise allah, odin, thor, manitu vs'dir. eğer bi tanrı varsa bile o tanrı insan uydurması bi tanrı değildir, bu konuda yüzde yüz emindir.

müslüman kardeşlerim işte bu basit gerçeği bi türlü hazmedemiyorlar. kendi hayatlarını üstüne kurdukları bi inanç sistemine ateistin en ufak bi ihtimal dahi vermemesi bile onların inançlarına küfür gibi geliyor. sonra yok düşen uçakta ateist olmaz, öleceğini öğrenen ateist hemen tövbe eder müslüman olur gibisinden saçmalamaya başlıyorlar.

hayır efendim, ateist adamın kafasındaki seçeneklerden biri bile değildir islam. ateist islam'a en ufak bi ihtimal dahi vermemektedir. bakın bunu şöyle örnekleyeyim.

size göre tanrının ishtar, buda, jüpiter, mitra, manitu, zeus, poseidon olma olasılığı neyse ateist için de allah olma olasılığı aynıdır. size göre şamanizmin doğru olma olasılığı neyse ateist için de islamın doğru olma olasılığı aynıdır.

yani sıfır.

ateist hakkında istediğiniz kadar geyikleyin ama şunu kabullenin artık yahu.
(bkz: ateist olmayanın müslüman olacağını sanmak)
güncel Önemli Başlıklar