bugün

sözlükte daha çok ortaya çıkan gereksizlik.

ateist mi kaldı artık? deistler, agnostikler artık piyasayı ellerinde tutuyorlar. "allah yok." diyene prim yaptırmıyorlar artık.

güncel laf, "kitaplara inanmıyorum."
inançlıları geren kitleye bok atmak maksadıyla kurulan sözcük öbeği.
insanın ne kadar "gerekli" bir canlı türü olduğunun farkında olmayanların abuklamaları.

bir şeyin gerekliliği ona bakana göre değişir müslüş'cüğüm. bu ölçüt de insandır.
bu durumda fikir akımlarının saçmalıkları, tutarlılıkları ya da insanlara uygun olup olmadıkları tartışılır ama bu durumda dinler de aynı şekilde tartışılırlar. oldu mu a benim müso'm?

ateizm gerekli ya da gereksiz olabilir. bu kişiden kişiye değişir ama eğer ki insanlık için gerekli olan şeyden bahsedeceksek o da başta ibrahimî dinler olmak üzere genel olarak dinlerin yıkılmaları gerekliliğidir.

anladın mı benim ehl-i beyti kebabım?
dinlerin yıkılması gerekliliğinden daha az gereklilik-miş.

yahu dinler yıkılırsa bizler vicdan muhasebelerimizi nasıl yapacağız?

iyiyi-kötüyü nasıl ayırt edeceğiz?

kandillerde mesaj haklarını ne yapacağız?

cuma öğle saatlerinde okuldan nasıl kaçacağız?

yapmayın arkadaşlar.
biraz şu inançlara saygı duyabilmeyi öğrenebilseniz, görüşlere de öyle.

kim belirliyor lan bu gerekliliği, gereksizliği?

bırakın oğlum, şu konuları şurada tartışmak bile gereksiz bence. isteyen istediğine inansın, siktir edin, niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz anlamıyorum ki?

bu söylediklerim, dini kötülemeye çalışan ateistler için de geçerli.

neye inanırsanız, inanın. umrumda değil, kimsenin de umrunda değil.

ama inandığınız şeyi, haklı çıkarabilmek adına saçma çabalara girişmeyin.

çünkü haklı olup olmamaya gerek yok.

inanırsın, ya da inanmazsın.

bu kadar basit.

benim fikrim ve inancım, seninkileri döver... bu mudur yani?

inançlar, evrendeki kötülüğün sebebi değildir. evrendeki kötülüğün ve savaşların sebebi insanın egosunu tatmin etmeye çalışmasından gelir...

hayatta inandığım tek bir şey var, tek gerçek:

herkes haklı ve herkes haksız. yani haklılık yok belki de. nihilist değilim lan, ııh.
dünyada var olmalarının sebebini anlayamadığım haşerelerdir. kendi uydurduklarına kendileri inanıyorlar. hayatta bi amaçları yoktur. asalak gibi yaşamaktadırlar.
boş beleş insanların başında gelirler, her yaptıklarıyla lüzumsuzluk örneği gösterirler.