bugün

yaşarken kendisi saraylarda en iyi doktorlar gözetiminde en iyi yemekler yerken acaba çoban da öyle miydi? atatürk yaşasaydı allah olurdu bence, atatürk yaşasaydı. ah ah.
(bkz: atatürk yaşasaydı gençliği)
(bkz: atatürk ölmedi içimizde yaşıyor)
köylü milletin efendisidir.
Bir gece beraber oturuyorduk.Yanımızda Siirt Milletvekili Mahmut Soydan, şimdiki Macaristan elçimiz Ruşen Eşref onaydın birde sosyallı vardı.Atatürk, ertesi gün Büyük Millet Meclisi'nde okuyacağı söylevi hazırlıyordu.Mahmutla, Ruşen Eşref not tutuyorlardı.Mustafa Kemal Atatürk ara sıra bana da, "Ne dersin?" diye soruyordu.Sonra Atatürk bana döndü ve dedi ki.
- Bu memleketin efendisi kimdir?
- Ben düşünürken, Mustafa Kemal Atatürk cevap verdi " köylü milletin efendisidir ." ve devam etti Türk köylüsüne gerekli hassasiyet ve önem verilmezse " memleket yükselemez ve millet ilerleyemez ."
Ulu önder Atatürk mekanın cennet, toprağın bol olsun her zaman izindeyiz..
" hepimiz köylüyüz " ..
(bkz: köylü milletin efendisidir)
atatürk yaşasaydı köylü milletin efendisidir felsefesini benimser, kimseye ananı da al git demezdi. oyları çobanlar eşit olurdu ve bunu seve seve yapardı. allah falan olmazdı, çünkü ömrünü bu millet için cephelerde harcamış bir insan bize emirler yağdırmaz, halkımızdan biri olurdu.
aysun kayacı da zaten "ben dağdaki çobandan üstünüm" demedi, bunun için atatürk de aysun kayacı kadar eşit olurdu dağdaki çobanla. ancak kesinlikle atatürk hiçbir şeyden haberi olmayan, hükümetin yediği haltlardan bihaber, cahil, okumamış, vs. bir çobanla oyunun eşit olmasını istemezdi. haklı olarak. ben de istemiyorum. bir adamın, ağanın, muhtarın sözüyle köydeki 1000 kişi akp'ye oy veriyorsa eşit olmasın benim oyum onlarla. okusunlar, araştırsınlar. imkanları var mı? yok belki. köyde üniversite mi var? yok. zaten isyan ettiğimiz durum da budur işin özünde, dağdaki çobanın bir suçu yok, suçlu o insanların okumasını, düşünmesini, birey olmasını engelleyenler.
(bkz: atatürk yaşasaydıcılar)
delinin biri kuyuya taş atmış bin akıllı çıkaramamış, misali, elin mankeninin lafıynan kuyuya inmektir.
atatürk yaşasaydı tabi ki dağdaki çobanla eşit olmazdı ancak atatürk dağdaki çobanın onla eşit olması için uğraş verirdi.