bugün

bazi kohne zihniyetlerin inadina karsilastirarak kutuplasma yarattigi ikili. neymis efendim bizim ataturk'umuz dururken gidip elalemin adaminin fikirlerini önemsiyormusuz. bu nasil bir ilahlastirmadir, nasil bi kafatasciliktir? baska bi ulkeden biri cikip da ataturk'u ovse 'helal olsun' diyecek empati yoksunu insanlar, türkiye disindaki tek ataturk büstünün küba'da oldugunu biliyorlar mi acaba?

edit: bazi arkadaslara gore ben ataturk ile che guevera'yi bir tutmusum falan fisman. che guevara da zaten eli pipisinde dolasmis yillarca, torpille de doktor olmustur. sonra ki isleri de zaten gosteristir.
Can sikintisindan sik killarini bile sayabilecek bunyedeki insanlarin, uzerine dusundugu gereksiz versus'dur.

(bkz: tekken)
ikiside dünyanın yetiştirdiği büyük liderlerdendir.ancak Che Guevara'nın bile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek almış olması kimin daha büyük bir iş yaptığına kanıttır.

bilmeyenler için;

Küba Devrimi'nin öncülerinden ve Fidel Castro'nun yoldaşı Arjantinli devrimci Doktor Che Guevara, 1967 yılında Bolivya'da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; Atatürk'ün Büyük Nutuk'u çıkmıştır..
ikiside bölgelerinde önemli kişiler

biri sosyalisttir kanının son damlasına kadar ezilmiş halklar için savaşmıştır;
diğeri ulusalcıdır , ırkçıdır kendi halkını katletmiştir,

biri çağdaş ülkeler seviyesine ulaşarak emperyal güç olmak istemiştir,
diğeri halkçıdır eşitlikcidir.

biri bütün dünyanın sevdiği , görüşüne katılmayan kişilerin bile saygı duyduğu bir lider,
diğeri ülkesinin çoğunluğu tarafında nefret edilir;

biri çok yakışıklıdır,
diğeri kaşı gözü asimetrik renkli ,alacalı balkan erkek kezbanıdır.
biri için bir adet inek* sürgün edilmiştir.
che'nin bir adım önde olduğu kapışmadır.
chenın kankasından gelsın.
''Devrimci Kemal Atatürk, bizim esin kaynağımız oldu. 1919'da Anadolu'dan emperyalistleri atmak için, Bandırma gemisiyle Samsun'a çıktı. Büyük bir zafer kazandı. Biz de tam 40 yıl sonra, ülkemizden faşistleri kovmak için Granma gemisiyle Havana'ya çıktık. Biz de zaferle kucaklaştık..”
“Ben de devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken Harf Devrimi ile tam tersi yönde yazmaya başladı. Kıyafet Devrimi ve Medeni Kanun'la kadınlara getirilen statü çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir önder aramayın.”
bu yuzden havanada kı kubanın baskentıdır ataturk bustu vardır.
bir atatürkcü olarak che guevara diyorum.
dünya tarihinin birbirinden çok uzak coğraflarında yetişmiş iki lideri.

ikisinin de en temel benzer noktası oturup günlerce aylarca düşünmek yerine, düşündükleri üzerinden hızlı kararlar alıp, aldıkları kararları uygulamaya geçmeleridir.