bugün

aslı elif tanuğur isimli, gıda yüksek mühendisi bir annenin oğlunun hastalığına çare bulmak için araştırma yaparken keşfettiği, arıların ürettiği dünyada bilinen en güçlü antioksidan olan mucizevi bir ürün propolis. bu ürün ülkemize genelde çin'den toz halde ithal ediliyor fakat içerisinde ne olduğu belli değil. çocuğunun tedavisi sırasında bu durum nedeniyle doğal propolisi temin etmekte çok zorluk çeken aslı elif tanuğur, bu mucizevi ürüne ulaşmakta diğer ebeveynlerin kendisi kadar zorluk yaşamamaları için kosgeb desteğiyle itü arı teknokent’te kendi firması olan bee’o arı ürünlerini kurmuş.

ben hikayesinden ve olayın arkasında itü olmasından dolayı çok etkilendim. sitelerine girdim araştırdım. ülkemiz kovan sayısı bakımından dünyada 2.sırada…1. tahmin ettiğiniz gibi çin…bizde de 7 milyon arı kovanı var. ama bal dışındaki diğer ürünlerin üretimi yok denecek kadar az. aslı elif tanuğur 2013 yılında türkiye’de ilk defa sözleşmeli arıcılık modeliyle yerli propolis üretimini başlatmış. ülkemizde arıcılara bu ürünü ürettirmeye başlamış, şu anda pek çok ülkeye de ihraç eden bir kadın girişimci…

ben okudukça gururlandım.