bugün

org çalıp şarkı söylemek şeklinde de gerçekleşebilen olay.
tank yada jip yerine, baloya gelen yüzbaşının vestiyerde bebek arabasını üzerine zimmetlemesi.
(bkz: kebap)
Izdırap dolu bir askerliktir. Nöbet tutsan ne zaman yatacağını bilirsin ama burada uyuman tamamıyla karşı tarafın mekandan ne zaman ayrılmak istediğine bağlıdır. Böyle bir askerlik yapılmıştır, hatırlanmak istenilmemektedir. Keşke çarpraz tutuşta nöbet tutsaydım denilesi gelir insanın.
görünüşte kolay ama yapılması en zor askerliktir. rütbelilerin eş ve çocukların kaprisleri..müzisyen olarak yapmak avantajlı görünse de çok yorucudur. sabah 02 lere kadar müzik yapmak, gündüz başka işlerde çalıştırılmak, repertuarda olmayan parçaların ısrarla istenmesi (sana kek yaptım - tarafımdan defalarca yaşandı) bazen insanı keşke doğuda yapsaydım dedirten durumdur.
VERiLEN GÖREV KUTSALDIR. HERBiR GÖREV iNSANI DiSiPLiNE EDER VE SiViLDE ASLA YAPILMAYACAK DURUMLARA SABIR GÖSTERMEYi ÖĞRETiR.
YAZAR ARKADAŞIM UNUTMAMALIDIR Ki BiR ÖMÜR BOYU ELLER HAVADA GEZMEKTEN iYiDiR, PERDE TAKARKEN ÖZGÜR VATANINDA ELLER HAVADA KALMAK. YARADAN MiLLETiMiZE BiR KURTULUŞ SAVAŞI DAHA YAŞATMAZ UMARIM. ATATÜRKÜN GELDiKLERi GiBi GiDERLER SÖZÜ BUGÜN HERNEKADAR YÜREKLERi KABARTSADA, NE ATAM iÇiN, NEDE ELLERi HAVADA TESLiM ALINAN VATANIM iÇiN, KURTULUŞA KADAR HiÇ DiNMEYEN BiR GÖZYAŞI KAYNAĞI OLMUŞTUR. O YÜZDEN ORDUEViNDE PERDEYE KALDIRILAN EL AĞRIMAMALI. O PERDEYi TAKTIRANLARIN ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIDA iŞTE TAM OLARAK BUDUR ZATEN. ANLAYAMASAKDA ASKERLiĞiN MANTIKSIZLIĞI ALTINDA GiZLENEN MANTIK BUDUR.
Kesinlikle sivil hayatta askerlik anılarını dinleyemeyeceğiniz,yapan için utanc, can sıkıntısı,hatırlandığında baş ağrısı yapan rezalet durumdur.
gelişmiş şehirlerimizdeki ordu evlerinde askerlik yapan adamın askerliği askerlik değildir. şöyle oluyor ki tatilden hiç bir farkı yoktur.
paşalara uşaklık yapmaktır.
ulen keşke bedelli yapsaydım denilesi olaydır.
genelde torpilli askerlik yapanların durumu .
birde orduevi baba evi aynı ilde ise tadından yenmez.
paşa akrabası isen hizmet işinde olmaz , ense , başlarsın zamanla dayılanmaya sağa sola, ona buna.
Acemiliği beraber yaptığıız org çalan bir arkadaşın başına gelmişti. Rahat ederim diye org çaldığını söyleyen bu kısa dönem arkadaşımı orduevine aldılar, aynı zamanda muhasebeci olduğundan gündüz hesap kitap, kütüphane vs. herşeyi buna yaptırdılar, pastanenin de çavuşuydu, bir de kolluk tutma kitlediler. Gece de org la program yapıyodu. Kısaca rahmetli Yadigar Ejder telaffuzu ile "agzına sctılar". Hala hatırladıkça gülerim.
Şımarık subay bebeleriyle kaprisli hanımlarına hizmet ederek vatan görevi yapmaktır. Yazık. Evet.