Erkek ayşelerin götünden uydurduğu kıskançlık.

Ortada bir görev varsa yapacaksın dalyarrak.

Bu ha askerlik olmuş, ha dereden su taşıma işi olmuş, ha odun kesme...

Nasıl ki ortak yaşanan bir evde herkes var olan görevi yapmak zorunda, sen de yapacaksın..

Göt korkun yüzünden uydurduğun bahaneler, senin korkak tavuk olduğunu saklamıyor.
valla şahsen kısa dönem askerlik yapmış birisi olarak , elimde askere gitmemek için çok da fırsatım varken askere giden birisi olarak, herkesin gitmesini isteme sebebim şudur; dikkat edin her şehit cenazesinde evleri görüyorsunuz, ya bir köy evi, ya bir gecekondu, nadiren apartman görürsünüz, gördünüz mü hçi bir villaya bayrak asıldığını. Bu toprakta yaşıyorsan, bu vatanın ekmeğini yiyorsan gerekirse kurşun yiyip can vereceksin, iyi valla parası olan yatsın, parası olmayan toprağa girsin,
not:bu güne kadar kaçıp , kredi çekerek bedelli de gidebilirdim. iyi kide gitmişim askere, en azından erkeğin sadece sikiyle erkek olmadığını , bir işe yaradığınızı göreceksiniz, tabi varsa böyle bir sıkıntınız.
"komutan bizi çarptı, onlar da dayak yesin.", "biz çektik onlar da çeksin" diyen ama fırsat verilseydi yapanların çoğunun yapmamayı seçeceğini düşündüğüm şey "askerlik" ne büyük sorunmuş. vicdani retçiler kamu hizmeti yapmam demiyor, kamu yararına çalışayım ama tek tip giyinip, silahla muhattap olmak istemiyorum diyorlar.

nasıl bir baskıysa bu, kişilerin ne istediklerinin ve nasıl yaşamak istediklerinin hiç mi önemi yok. herkes mi insan öldürmek zorunda.

şimdiye kadarki sistemin değişmesi herkesin çocuğunun faydasına olacak. kıskançlığı bir kenara bırakın artık.
Zaten kamu kurumlarında götünde atom parçalayan arkadaşların 5 ay askere gitmesi durumunda devlet çökme tehlikesi ile karşı karşıya geleceği için vicdani ret son derece makuldur.

ya azcık mantıklı düşünün arkadaş. öğretmen, mühendis, doktor gibi mesleklerde yer alan arkadaşlarımızında vicdani ret yapması durumunda ordunun bu personel ihtiyacını nasıl karşılacağı muallaktır. zira meslek kurası ile asteğmen olarak askerlik yapan kardeşlerimiz normal işlerine devam etmektedir. hem kamuda hiç bir iş yarım kalmaz. sen askere gidince senin yerine o işi yapacak zaten eleman vardır. veya senin iş yükün diğer arkadaşlar arasında eşit olarak dağılır. asteğmen olsun olmasın herkesin askerlik yapması gerekmektedir. genel sistem üzerine tartışılır. 15 ay, 5 ay, profosyonel askerlik vs. ama türk milletinde, atalarının kanı ile sulanmış şu topraklarda yaşan zatların askerlikten kaçmak için bu kadar, tırsmalarına bir anlam vermiyorum. zira 15 ay askerlik yapıpta, geride bıraktığı ailesinin tek güvencesi olan nice fidanlar bu ülkede can veriyor.

tanım: kıskançlık kisvesine sığınarak askerlikten kaçmaya çalışan insanların söylemidir.
askerlik yapanlarda kıskançlık filan yoktur. sadece hakkının yenmesine yönelik bir kin duygusu oluşur askerlikten kaçmaya çalışan yavşaklara karşı.
ulan ben enayimiydim 6 ay, 12 ay yada 15 ay gittim askerliğimi yaptımda sen burdan caf caf konuşup artistlik yapıyorsun. her türk genci kendine verilen görev çerçevesinde vatan borcunu öder, ödemelidir. kimisinin görevi dağda terörist kovalamak olur, kimisi mutfakta havuç soyar, kimisi bulaşık yıkar, kimiside şehit olur! ama hepsi aynı amaç uğrunu hayatının baharında teslim eder kendini askeriyeye. burdan ahkam kesip, bedelli bedelli diye sızlanmak korkaklıktan başka hiç bir şey değildir.
Bizzat kardeşim.. Her 2 cümlesinden 2 tanesininde başlangıcı: (evet!)

' Napan le kaçak '
' Torun dicem ama...? '
' Hişşş poşetimsi '

bkz: matematikte muafiyet
üçüncü dünya ülkelerinde olan zorunlu askerlik artık kalkmalı ve askerlik yapıpta insanları zorlayan ibnelerde bunu anlamalı.
ben de düşündürdükleri moderatörler tarafından silinmiş talihsiz bir entry.
paşa paşa bedelli askerliği yapıp, askerlik yapanların duygularını işe bulaştırmamak gerek.
(bu da mı gol değil?!?!)

not: bir önceki depremde yaptım bedelli askerliğimi.