bugün

gelişmiş ülkeler, vatan millet edebiyatıyla vatan kurtarılmayacağını bildikleri için profesyonel orduya geçtiler. yani askerliği meslek olarak yapan insanlardan oluşan bir ordu var. hem askerliği daha iyi biliyorlar, hem de gönüllü oldukları için daha adanmış oluyorlar.

şimdi bedelli askerliğe gelirsek, imkanı olan birçok kişi askerliğini bedelli olarak yaptı. eskidenmiş o erkekliğini kanıtlamak için askere gitme olayı. şimdi böyle bir tabu milliyetçiler arasında bile yok. kimse kendini bedelli askerliğe ikna etmeye çalışmıyor. ben de param olduğu gibi bedelliye başvuracağım.

bir de penti'de erkek ürünleri de satılıyor. indirim falan yakalarsanız bir düşünün errrkekler. *
(bkz: böyle bir şey yok ama olabilir de)
Askerlik herkesin harcı değil . gönüllü olmalı.
niyetim milleti askerlik kurumundan soğutmak kesinlikle değil. hatta ordunun güçlendirilmesini savunuyorum. ancak 5.dünya ülkelerinde cinsiyetin ve vatanseverliğin cetveli zorunlu askerliktir. bunun yerine daha güçlü, daha çağdaş, daha teknolojik, daha donanımlı bir profesyonel ordu gelse, mesela siha-ihalarla düşmanları oturduğun yerden vuracağın sistem gelse daha iyi olur. imrendiğiniz gelişmiş ülkelerde bu sistem var. zaten herkes bir işi beceremez hele askerlik gibi ciddi bir mesleği. askerlik bu yüzden zorunlu değil gönüllü olmalı. sadece erkeklere ve 45bin tl'si olmayanlara zorunlu 6-12 ay ve 45bin tl'si olanlara 3 hafta. cinsiyet ve fırsat eşitliğine ters. herhangi bir darbe girişiminde komutan sana tatbikat var diyecek sonra da köprüde darbeci terörist ilan edilip linç edileceksin ve boğazın kesilecek. o da olmazsa darbeci terörist diye hapis cezası yiyip hayatın kararacak. ya da o kadar hayallerin umutların kariyer hedeflerin varken 20 yaşlarında genç bir erkeksen saç baş kesip bir sürü her türlü hemcinsle aynı koğuşu paylaşacaksın paran varsa 3 hafta yoksa 6-12 ay. adını bilmediğin çöllerde dağlarda vatan savunması olmayan tamamen birkaç tane politik fantezi için sevgili eli tutmadan tüfek tutup acı çeke çeke ölebileceksin. sonuçta emir kulusun. bunun sebebi zaten orduya belli siyasi ideolojik örgüt, cemaat, grup vb. sızması ve başkomutanın siyasi parti üyesi olması. ve o da çoluğunu çocuğunu bedelli/çürük yaptırıyor zaten.