bugün

(bkz: askerde ilk gün)
depoya gidip kıyafetlerin giydirilene kadar misafirsindir, botların standart bir bağlama biçimi olduğunun öğrenilmesinin ardırdan verilen ve senelerce yetecekmiş gibi görünen diş macunlarının alınması sonrası kontörlü telefon sırasına geçilir (o telefon elbette bozuktur).

ey gidi ben salağı ilk gece tuvalete gitmek için koğuş nöbetçisinden izin istemiştim. işte öyle bir şey.
59.Topçu Eğitim Tugayı'nda sıradan benim ise hayatımın en değişik günlerinden biriydi. Sürekli sert esen rüzgar, durmadan yağan kar ve biz acemi askerler. Daha üstümüzü bile giymemişken 20 kişilik gruplarla oradan oraya sürüklenen, usta askerlerin koyun muammelesi yaptığı ve o an için kendini dünyanın en mazlum insanı sanan 20 kişilik gruplar...Kısa dönem olmamız nedeniyle bizden 6-7 yaş küçük sakalları daha yeni yeni çıkan bu usta askerlerin bizi görünce ''vay yeni civcivler gelmiş'' tarzı saçma muhabbetleri arasında 48 numara bot ve içine benim gibi 4-5 kişinin sığabileceği genişlikteki kamuflajla en unutulmaz günler arasında yerini alan askerliğin ilk günü.