bugün

ailece toplanılmış yemek yenmektedir. genelde tencerelerin hakimiyetini elinde bulunduran anne, yemek koymak için tabağınızı alır ve her zaman istediğinizden bir kaşık fazlasını koyar. "bu yeter anne." dersiniz, o doldurmaya devam eder. "bu ne anne ya! ben bunu yiyemem." şeklinde tepki koyabilirsiniz tabi, anne de gerekirse ağzınıza tıkar, yine yedirir.

anne tabağınızı almıştır ve pırasa dolu koca bir kaşığı tabağa yaklaştırmaktadır.
+ anne dur!
(anne, elinde dolu kaşıkla durur.)
- efendim oğlum?
+ pırasa istemiyorum ben.
- neden oğlum? yurttan geldin açsındır. ye biraz.
(çaktırmadan biraz daha yaklaştırır.)
+ hayır anne ya! yemem ya istemiyorum.
- neden yemiyorsun? daha ders çalışacaksın. bak kafan çalışmaz. (!)
(biraz daha yaklaşır.)
+ hayır anne. bak sen onu koyacaksın ben yemeyeceğim.
- bir kaşıkta bitirirsin oğlum.
(anne ani bir hamleyle kaşığı tabağa boşaltır ve tabağı önünüze koyar.)
+ pfff anne ya!

anne yine yemek koymaktadır. daha bir kaşık koymuştur ki:
+ tamam anne yeter.
(anne hiç direnmeyip tabağı size uzatır.)
+ biraz daha koyar mısın anne? sen devam edersin diye erken söyledim.
sadece klasik olan bu değildir,hem fazla koyarlar hemde yemediğinde kızarlar.
annenin hesaplarına göre, fazladan konan her 1 kaşık sonucu 1 sene sonunda ortalama 600-700 kaşık fazladan yedirmiş olur. bu da 60 tabak yemeğe denk gelir. **
saygıdeğer annelerimizin aksatmadan yaptığı eylemlerden bir tanesidir.

yemek masasına oturmuşsunuzdur, anneniz servis yapıyordur, "anne, yeter" dedikten sonra bu, anneye yetmez, bir kepçe daha koyar. senelerce tabaklarımızda fazladan bir kepçe daha yemek yemişizdir biz de. bazen de yemek fazla gelir, yiyemezsiniz; ama yedirmek adına çeşitli taktikleri hazırdır.

biz küçükken:
"arkandan ağlar ama."

biz büyüdükçe:
"beğenmedin kesin yemeğimi, o yüzden yemiyorsun."*

eğer o gün sinirliyse:
"tabağındaki bitecek!"

sinirliyse ve can alıcı noktanızdan vurmak istiyorsa:
"fareye döndün iyice yemek yemeye yemeye"

bizi bunlarla kandırmayı başarmışlardır her zaman. anneniz illa ki bir kepçe fazla yemek koymak istiyorsa tabağımıza, siz de bu bir kepçe daha fazla yemeği yemek istemiyorsanız ve aynı zamanda annenizin kalbini de kırmak istemiyorsanız, sanal bir "yeter" sözcüğü kullanın annenize karşı ve bunu kullanın asıl yeterden iki kepçe önce.
afiyet olsun.
annelerimizi seviyoruz. *
yemekhanede tabağına az konulduğunu düşünen bir insanımızın, kepçeciden bir kepçe daha istemesi ve kepçecinin buna ''yeter'' yanıtını vermesi, daha sonrasında talepte bulunan insanımızın tabağı zorlada olsa doldurtması sonucunda gerçekleşebilecek hadise.
anne eylemidir.
annelerin besleme içgüdüsünün bir tezahürüdür. ne kadar "az koy", "yeter" deseniz de fayda etmez. iyice doyduğunuzdan emin olmalıdır çünkü anneniz. yaşınız kaç olursa olsun.
(bkz: az koy denilince tencereyi tabağa boşaltan anne)
buyuk ihtimalle misafirseniz size uygulanan artı hizmet eylemidir...

çok itici bişey olup insanı misafirliğe gitmekten nefret ettiren olaydır.