1. 1.
  dogru anlatımı , sizin ,annenizi hayatınızdan yavas yavas cıkarmanızdır ,hatırlayın ,cocukken en kucuk fırsatta ,bırak elımı yaa ,ben kosucam dediniz ,ve kostunuz ,şimdi yaralarınızı sararken anlıyorsunuz ,o bıraktıgınız elın , düşüşe giden bir yolun bası oldugunu..

  onceleri eglenceli gelen ,fakat gecmişe bakınca ic acıtan hadise..

  sizi doguran ,emziren ,altınızı değiştiren annenizin yavas yavas hayatınızdan cekilmesi durumudur ,manevi olarak annenizi kaybettiğinizi anlarsınız bir süre sonra ,bir damla yas olur suzulur gozunuzden..

  ilk baslarda sadece o vardır , anne , yedirir sizi ,emzirir ,altınızı değiştirir , zaman gecer , hazır mama yemeye baslarsınız ,artık kım olsa yedirir sizi , sonra konusmaya baslarsınız ,sadece gozlerınızle anlastıgınız anne'nizin yerini bir baskası alır..

  tuvaletınızı soylemeye baslarsınız ,kım olsa tuvalete goturur artık sizi ,gun gecer , ay gecer , yıl gecer..

  artık annenız kırmıyordur cekırdeklerinizi , o biriktirmiyordur sizin icin ,buyumussunuzdur cunku , bır sure sonra okula baslarsınız , artık annenızden baska arkadaslarınız da vardır ,durmaz zaman ,gecer ..

  kendı yemeginizi yersiniz ,alısverıste anne sunu da alalımın yerını ,sunu da alsana'lar alır..

  artık tek basınıza yıkanıyorsunuzdur , ve odevlerinizi annenızle yapmıyorsunuz , dısarı cıkarken sadece cıkıyorum demeniz yeterlidir artık ,gec kalırken ben gec kalıcam deyıp gec kalırsınız ,ve zaman yıne gecer..

  artık üff diyebılıyorsunuzdur dedıgıne ,tartısabılıyorsunuzdur futursuzca , bı bok oldum sanırsınız , dısarı cıkarken haber verme gec donerken haber verme gereği duymazsınız..

  sonra bir gun ,annenızle oturursunuz gecmişi yad etmek icin ,fotograflara bakarsınız ,

  hatırlıyor musun der , su fotografı ,kosardın kucagıma ,senı sevıyorum deyip operdin..

  opersiniz annenızı ,senı sevıyorum dersiniz , bir de elinizde gecmişe bakıp kufretme ımkanınız kalmıstır ,o'nunla fakat onsuz gecen zamana ..

  siz de gidin opun annenizi ,yanaklarını sıkın ,kucukken bogusurdunuz ya ,bogusun yıne ,yastık savası yapın ,bulasıklarına yardım edın ,beraber pazara gıdın ,yıne para ustunu hacılamaya calısın ,şişkosun dıye dalga gecın ,sofrada yemek kalınca yıne anne sen yersın ya deyın ,eskı gunlerdekı gibi , arayın ,fazla konusmayın ,anne aklıma geldın de ,bişey dicem deyin ,seni cok sevıyorum ben yaa deyin kapatın ,siz de gidin opun annenizi , yanaklarını sıkın ....
  2 ... faten
 2. 2.
  hayat boyu asla yeri doldurulamayacak boşluk.
  (bkz: hiç bir benzeri yoktur)
  2 ... ebaturab
 3. 3.
  24 den sonraki yaşlara tekabul eder.
  1 ... niveous