bugün

aslında başlığın tam adı "anket sonuçları kendi partisinin alehinde çıktığında anketi yapan şirkete bozulan politikacı" olacaktı.

bunlar genelde genel başkan, genel başkan yardımcısı, parti sekreteri, il başkanı, milletvekili veya belediye başkan adayı falan olurlar.

bir tv kanalına "şu şu şirket anket yaptı, sonuçları hakkında yorum almanız için programa bekliyoruz" şeklinde davet alırlar, zannederler ki kendi için veya partisi hakkında çok iyi sonuçlar var, o yüzden çağırdılar. spiker ve anketi yapan şirket temsilcisi sonuçları açıklar, o parti temsilisinin yüzü önce asılır sonra kızgın bir ses tonu ile "efendim ben sokak sokak mahalle mahalle dolaşıyorum bu sonuçları sokaklarda, mahallelerde ben görmüyorum, bizim parti patlama yapacak, bu anketlerin geçerli olmadığını göreceğiz." der.

bunun tersi olayı da vardır, eğer anket sonuçları parti lehine ise "efendim biz bu oy oranından çok daha yükseğini alacağız, bu yüzden bu anket bir haber vermektedir" diye havalanır.

bugünlerde çok gördüğüm manzaralardır anket sonuçlarının açıklandığı programlar...