bugün

ahh ulan nasıl aldım ben o ayarı şeklinde sancı yaratan ayarlardır. ayar almak gibi bir huyum olmamasına rağmen nacizane hayatımda bir iki tane ''cuk'' diye aldığım var.

çok sağlam bi tanesini babam dan almıstım vakti zamanında;

kurtlar vadisi ırak filmini izlemek için sinemaya gidilir. sinema kültürü olmayan babayı ikna etmek günler sürmüştür. filmin basındaki amerikan askerlerinin baskınında telefonla arayan türk komutanının karşıdaki kişiye sarf ettiği; ''ölmek için emirlerinizi bekliyoruz komutanım'' lafını duyar duymaz ayaklanıp gitmeye calısır.

- baba noldu nereye gidiyorsun?
+ evladım izlemeyin böyle çizgifilmleri
- o niye ?
+ türk askeri ölmek için emir beklemez!
- iyi ama baba şey !^+^+!'+% hebele hubele
+ çok geç kalmayın sizde. bitince direk eve.
- tamam babacım.

evet, babamın bu sözlerini duyan etrafımızdaki 3-5 orta yaşlı amca da babamın gazına gelip salonu terketti.

o gün den sonra ne zaman tv de polat ı görsem babamın sözleri aklıma gelir.
kişinin başkasından ayar yemesi durumudur. sabahın şu kör saatinde az önce abimin başından geçmiştir.

abi kişisi yaklaşık 4 ay önce bir ilaç firmasında mümessil olarak işe başlamıştır. ancak hayvani boyutlarda bir kotayı doldurmak zorundadır. kotanın yüksek olmasının dışında ilacın fiyatı da çok yüksektir ve devlet tarafından ödenmemektedir. bayram günü bile abi kişisi çalışmıştır. haliyle acemilik vs. derken kotayı bir türlü dolduramamaktadır.

bunun yanında ilacı doktorlar tarafından yazılmakta ancak fiyatı yüksek olduğu için hastalar tarafından alınmamaktadır. diğer firmalardan teklif almaktadır. günlerdir işten ayrılmayı düşünmektedir. derken az önce bir telefon konuşması sonucunda yediği tarihi ayarla işinin başına dönmüştür tekrar.

abi: alo.
müdür: günaydın x bey.
abi: günaydın y bey.
müdür: satış grafiklerinizi inceliyordum da (ulan sabahın şu saatinde!) yeterli satış yapamayan elemanlarımızı arıyorum.
abi: o zaman beni neden aradınız? (ilk olarak abi ayar atmıştır, kaşınmıştır)
müdür: çünkü istediğimiz rakamlara ulaşamıyorsunuz.
abi: elimden geleni yapıyorum.
müdür: elinden geleni istemiyorum, sadece vazifeni yapsan yeter. bugün en az x kutu ilaç satacaksınız.(çattt telefon kapanır.)
abi: %/!&%&
ayarlarım butonundan görülebilir.
geri iadesi olmayan ayarlardır.
arkadaşımdan aldığım ayardır.
olay 3 kişiyle gerçekleşmiştir.
zubak: uyandın mı?
ss: hıı hı...
fumpty: uyarıldın mı?
ss: evet, teşekkürler...
kuaförümden aldığım ayardır.
-ayşe abla hemen kaşlarımın alınması gerekiyor.
-çıkın çıkın rosanın kaşları alınacak her işi bırakın hadi hadi(alkış yaparak)
-ne nasıl ne diyon ayşe abla.
-bekle canım birazdan alınacaksın.
-anlıyorum.(45dk sonra sıra bana gelmiştir)
mesai arkadaşımdan aldığım ayardır.

ayarı alan: abi kızı pizzacıya götüreyim diyorum.
ayar veren: iyi olur, kaşarlı söyle.
ayarı alan: ?*?*?

not: harbiden "kaşar" tabir edilen bir kızdı.
karşı taraftan bakıldığında verilen ayarlardır * masonluktan konuşulurken bir öğretmenin, şakirt diye tabir edilen diğer öğretmene verdiği ayardır.

x: mimar sinan masondur hocam.
y: yok öyle bir şey hocam, her duyduğunuza inanmayın.
x: ama siz de görmediklerinize inanıyorsunuz...