bugün

doktorların yeminlerini daha verimli bir şekilde yerine getirmeleri için bizim onlara armağan ettiğimiz cillop yeminlerdir. *

orijinal hipokrat yemini:

"Gücüm yettiği kadar tedavimi hiçbir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım. Benden zehir isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim. Bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, sanatımı tertemiz bir şekilde kullanacağım. Bıçağımı mesanesinde taş olan muzdariplerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terkedeceğim. Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım. ister hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan mazarattan sakınacağım. Gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla münasebette iken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım."

alternatif hipokrat yemini:

"allah belamı versin ki kötü bi' şey yapmicam. benden novalgin isteyene fare zehri vermicem. gebe bir kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermicem kendisini düşürmesi için vermidon vericem. fakat hayatımı cillop gibi temiz kullanacağım. hangi eve girersem gireyim doktor ciddiyeti sergilemicem. hastaya yardım edip şakalı komikli espriler yapıcam. ister erkek ister minili bayan olsun hiçbirine yan gözle bakmicam. hadi minili bayanları geçtim ama erkeklere yan gözle bakarsam allah belamı versin zaten, hipokrat'a gerek yok. tüm gördüğüm o iğrenç pisliklerinizi kimseye de anlatmicam. allah ekmek kuran nimet çarpsın ki."