bugün

akıl sağlığı yerinde olmayan insandır doğruca cennete gider.
maalesef türkiye cumhuriyetinin başbakanıdır ve o cumhuriyette yaşayan
türklere pek güvendiği söylenemez
inanmak: Bir şeyi doğru olarak benimsemek. (1. anlamı)
* Birini doğru sözlü olarak bilmek, güvenmek. (2.anlamı)
* Bir şeyin varlığını, doğruluğunu kabul etmek. (3. anlamı)
* sevecek, güvenecek ve bağlanacak en yüksek varlık olarak bilmek, iman etmek (4.anlamı), (tanrı'ya inanmak örneği)

güvenmek: Güven duymak, güveni olmak, itimat etmek. (tek anlamı)

yukarıda verilen örneklemeler Tdk (Türk Dil Kurumu) sitesinden alıntıdır.

güven duymamak için birkaç neden olabilir. bunlardan birisi inandığın şeyin gereken zamanda sana yardımcı olmaması ya da o an desteğini görememek.

örnek vermek gerekir ise;

-hasan iyi insandır, sözüne inanırım ama zor zamanlarda yanımda olmaz, onun için güvenemem.

örnek basit ve ilkokul fişi gibi olsa da, açıklayıcı olabileceğini düşünüyorum.

inanmak ile güvenmek arasındaki ince bir çizgidir aslında. belki de, tanrı adına bunu söyleyen ya da düşünene kişinin de güvensizliğinin nedeni yukarıdaki örnek gibi olabilir. haşa elbette inancımız ve imanımız adına bunu söylemek çok zordur, lâkin bu da bir çeşit küçücük bir isyan gibidir.

bilinen birşey var. allah'a inanıyorsan, şeytana, meleklerine ve peygamberlerine de inanman gerekir.

evet, bu doğru hepsine inanıyoruz.
şeytan'ın varlığına da inanırız ama ona güvenemeyiz.
allah'la kulu arasına girmek gibi olmasın ama enteresan bir ilişkiye işaret eden cümledir.

(bkz: wtf)
Allah'a inanmıyorum ama güveniyorum diyen insandan çok az daha mantıklı insandır **
(bkz: in god we trust all others pay cash)
eksik iman belirtisidir.
Hiçbir insan Allah'a inanıyorum ama güvenmiyorum diyemez.. ola ki derse insan değildir o.